TUDEM YAYIN GRUBU HAKKINDA

Tudem Yayın Grubu; nitelikli eğitim ve öğretim için gerekli kaynağı oluşturmak, bireylere daha donanımlı olmaları yolunda katkı sağlamak amacıyla 1984 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Eğitim yayıncılığının yanı sıra, 15 yılı aşkın bir süredir kültür yayıncılığındaki özgün, nitelikli ve güvenilir eserleriyle sektördeki lider kuruluşlardan biridir.

İzmir merkez ofisi, İstanbul irtibat ve satış bürosu, Türkiye’nin her noktasına yayılmış 200’ün üzerinde bayisi, zincir perakende mağaza kanalı ve dijital-online satış kanallarıyla Tudem Yayın Grubu, ülkemizdeki her bireye; çocuğa, gence, öğretmene, ebeveyne ulaşmayı hedefler.

TARİHÇE

1984

“Test Uygulama ve Değerlendirme Merkezi” Tudem, İzmir’ de test bürosu olarak kuruldu.

Tudem, çalkantılı bir kültürel iklimin hâkim olduğu o yıllarda eğitim yayıncılığı ile yola çıkarak, nitelikli eğitim ve öğretim için gerekli kaynağı oluşturmayı, bireylere daha donanımlı olmaları yolunda katkı sağlamayı misyon edindi.

1987

Dershaneler için test kitapları üretimine başladı.

1989

“Tudem Soru Kulübü” çalışmalarıyla, özgün ve kaliteli sorularıyla ÖSS-ÖYS testleri uygulamasına başladı.

1991

“Özel Tuder Dershanesi” kuruldu.

1993

ÖSS-ÖYS için hazırladığı yayınlar Türkiye genelinde satılmaya başlandı.

1995

Tudem Test Dergisi’yle eğitim yayıncılığındaki yerini aldı.

İzmir’de kitlesel katılımlı, ilk “Dönem Değerlendirme Sınavı”’nı gerçekleştirdi.

1996

“Dönem Değerlendirme ve Eğilim Belirleme Sınavları”’nın Türkiye genelinde uygulanmasına başlandı.

1999

Tudem’in yurt genelindeki bayi sayısı 100’ün üzerine çıktı.

2002

Tudem Edebiyat markasıyla çağdaş Türkçe edebiyatı, dünya çocuk ve gençlik edebiyatı alanlarında özgün ve çarpıcı yapıtlar yayımlamaya başladı.

2003

Çocuk edebiyatının Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Tudem Edebiyat Ödülleri’ni düzenledi. O tarihten bu yana her yıl düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri ile Türkçemize birçok yeni yazar kazandırıyor.

2003
İlk kez Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na katıldı.
2004

Tudem’in yurt genelindeki bayi sayısı 500’e ulaştı.

2005
İlk kez Uluslararası Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’na katıldı.
2006

Tudem.com üzerinden online satışa başlandı.

2007

BlokTest markası kuruldu.

2009

Okurların edebiyat dünyasıyla bağlarını güçlendirme amacıyla, hiçbir kâr amacı gütmeyen ve ücretsiz dağıtılan aylık okul öncesi, çocuk ve gençlik kitapları gazetesi İyi Kitap’ı yayımlamaya başladı.

Bir yeniliğe daha imza atarak oluşturduğu Desen markasıyla çizgi roman, grafik roman, manga ve karikatür kitapları yayımlamaya başladı. Bu markayla dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından okunmuş pek çok eser ve seriyi Türkçeye kazandırdı.

2010

Masaldan öyküye, tiyatrodan şiire uzanan geniş yelpazesiyle çocuklara okumayı sevdiren, Uçanbalık, Tudem Yayın Grubuna katıldı.

2012

Türkiye’de çocuk edebiyatı denilince ilk akla gelen yayınevi haline gelen Tudem, 2012 yılında yetişkin edebiyatı alanında da eserler verme kararı aldı. Meselesi olan, nitelikli edebiyat kitaplarını yayımlama amacıyla kurulan Delidolu, Türk edebiyatından eserlerin yanı sıra çağdaş dünya yazınını yakından takip ederek ödüllü ve dünya edebiyatında kalıcılığı olacak, gelecek vadeden yazarları Türkçeye kazandırmaya başladı.

Tudem Yayın Grubu, artan taleplere, depolama ve sevkiyat konusunda gelişen iş hacmine paralel olarak, deposunu modern alt yapı ve eksiksiz donanıma sahip Ankara'daki yeni binasına taşıdı.

2014

Aylık genel kültür dergisi Dünyalı yayın hayatına başladı. Üç yılda toplam 27 sayı yayımlanan Dünyalı, "ufkunu genişlet" sloganıyla merak eden, düşünmeyi seven 8 yaş ve üzeri herkese ulaşarak ülkemizde dergi kültürünün ve okuma bilincinin arttırılmasını hedefledi.

Türkiye’de bir ilke imza atarak kitap tanıtım filmi (book trailer) yarışması Bana Bir Kitap Çek’i düzenledi.

2016

Tudem Yayın Grubu yılda 12 farklı katalog yayımlamaya başladı.

Tudem Kadıköy Kitabevi açıldı.

Tüm zamanların en çok okunan Tudem kitapları "Tudem Modern Klasikler" isimli bir koleksiyonda bir araya getirilerek özel baskılarıyla okurla buluştu.

Aylık Tudem Yayın Grubu Bülteni yayımlanmaya başladı.

2017
Çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen Tudem Edebiyat Ödülleri'nin, 15. yılında, ilk kez yetişkin edebiyatı alanında ve roman dalında verilmesine karar verildi.