Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 

OSCAR WILDE, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında şöyle der: “Shakespeare ve Hugo her konuyu tükettiler. Günahta bile özgün olunamaz artık. Anlatılmamış hiçbir duygu kalmadı; olağanüstü tanımlamaların dışında.” Bu sözün ardından geçen yaklaşık 150 yılda, anlatılmayanların, tanımlanmayanların sayısı daha da azaldı. Biz de Tudem Yayın Grubu markalarından yayımladığımız kültür kitaplarında nadir olanların peşindeyiz. Hem yeni hem de zamanını aşan metinleri okurlarla buluşturmak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Bu ay çıkaracağımız iki yeni kitabımız, güz döneminde çıkaracağımız kitapların habercisi olacak. Eğitim yayınları departmanımız ise bu yıl tamamı değişen müfredata uygun, içeriği ve tasarımıyla tamamen yenilediğimiz kaynakları eylüle hazırlıyor! Bizim cephemizden tüm haberler bültenimizde, iyi okumalar…

 

 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 

Tudem Yayın Grubu'ndan ilkokul ve ortaokula yönelik iki ayrı Etkinlik Rehberi

Her yıl içeriğindeki etkinlik çeşitliliğini artırmayı ve tasarımını farklılaştırmayı kendine ilke edinen Etkinlik Rehberi’miz, 2018-2019 eğitim öğretim yılında, ilgili zümrelere doğrudan ulaşabilmeyi hedefleyerek İlkokul ve Ortaokul olmak üzere iki ayrı rehber şeklinde hazırlandı. Okul öncesi ile 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik etkinliklerimizin yer aldığı İlkokul Etkinlik Rehberi’mizde 14’ü yeni olmak üzere toplam 68 etkinlik; 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik etkinliklerimizin yer aldığı Ortaokul Etkinlik Rehberi’mizde ise 8’i yeni olmak üzere toplam 45 etkinlik yer alıyor. İlkokul ve ortaokul öğretmenleri ve idarecileri için özenle hazırladığımız bu rehberler, farklı yaş gruplarına ve sınıf seviyelerine göre, eğitim-öğretim programlarıyla bütünleştirilebilecek ve ilişkilendirilebilecek pek çok etkinlik alternatifi sunuyor. Hayata geçirilen etkinlikler çoğu zaman uzun soluklu projelere dönüşerek bütün bir yıla yayılıyor, hatta kitaplaştırılarak veya sergilenerek ölümsüzleşiyor, geniş kitlelerle yayılıyor. Detaylı içeriğiyle olduğu kadar özenli görsel tasarımıyla da dikkat çeken etkinlik rehberlerimizi incelemek için lütfen tıklayın... 

 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

Tudem yazarları Uçanbalık Erken Öğrenme Setleri için seslendirdi!

Uçanbalık Yayınları'nın 48+ ay ve 60+ ay çocukları için hazırladığı Erken Öğrenme Setleri içinde yer alan resimli okuma kitapları, yazarlarının sesi ve görüntüsüyle çocuklara ulaşıyor. Aytül Akal, Mavisel Yener, Seza Kutlar Aksoy, Selen Somer, Esra İlter Demirbilek ve Arzu Suriçi Kireççi’nin temmuz ayında, İstanbul Kadıköy ve İzmir Tudem kitabevlerinde yaptıkları video çekimlerinin prodüksiyonu Mor Yapım tarafından gerçekleştirildi. Hikâyeleri yazarlarının sesinden dinleme ve izleme olanağı sunarak fark yaratan Uçanbalık Erken Öğrenme Setleri, çocuklara okumayı sevdirecek.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

Mızmız Mırnav Çin'e gidiyor

Ayla Çınaroğlu ve Mustafa Delioğlu’nun minik, şımarık yavru kedisi Mızmız Mırnav, Çin’deki küçük okurlarla buluşacak. Serinin Çince yayın hakları, Beijing Zhuoshi Tiancheng Culture Development LTD adlı yayınevi tarafından 5 yıllığına satın alındı. Mızmız Mırnav’a Çin’de bol şans diliyor, kitaplarımızın dünya çocuklarıyla buluşabilmesi için son hızla çalışmaya devam ediyoruz. 

 

 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

Telif Hakları Sorumlumuz Aslı Candaş sizin için seçti:

Ben Bir Kediyim

Ben Bir Kediyim, okurlarına çizgili, benekli, uzun kuyruklu ve bıyıklı bir mizah sunuyor. Kahramanımız, küçük bir tekir. Ev kedisi Simon, kedi olduğundan emin ve kedigiller ailesinin iri fertlerinin de bunu anlamasını istiyor. Onlar ise Simon’a pek inanmıyorlar; zira Simon oldukça ufak, bir tavşan gibi pofuduk ve güçsüz duruyor. Ne aslan gibi yeleleri var, ne çita gibi hızlı koşabiliyor. Simon’a bakıp kahkahayı basıyorlar! Küçük kahramanımız ise sonunda onları ailenin bir üyesi olduğuna ikna ediyor; çünkü küçük de olsa onun da pençeleri, uzun bir kuyruğu, sivri kulakları ve bıyıkları var. Büyük kedilerle oyunlar oynayabilir ve sonunda, tıpkı bir kedi gibi tortop olup şekerleme yapabilir!

Galia Bernstein’in sevimli çizgileri ve esprili cümleleriyle bezediği bu kitap, çocuklara farklılıklar ve benzerlikler hakkında geniş bir bakış açısı kazandırıyor. Hepimiz farklıyız, ama aynı zamanda da çok benzeriz. Her şey, aslında neye odaklandığımıza bağlı. Minik okurlar arasında oldukça popüler olan Ben Bir Kediyim, yetişkin kediseverlerin de kucaklarından indirmeyecekleri sevimlilikte bir kitap.

 

 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit

İngiliz yazar, ressam ve aktivist Kate Evans, İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit adlı grafik romanında yakın tarihimizin en büyük insanlık ayıplarından birini ele alıyor. 

 

 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 

Yaz tatilinde kitap okumak gibisi yok!

Bizler için yaz tatili demek, daha çok kitap okumak demek. Evde, bahçede, parkta, kumsalda, hatta sokaklarda tüm çocuklar ve gençler kitap okusun, yaz tatillerini kitaplarla renklendirsin istiyoruz. Bunu dileyen sadece biz değiliz kuşkusuz. Yazarlarımız da bizlerle hemfikir ve her biri Tudem Yayın Grubu kataloğundan harika kitap önerilerinde bulundu. Ferda İzbudak Akıncı, Güldem Şahan, Güzin Öztürk, Pelin Güneş ve Seran Demiral'ın sizin için seçtiği kitap önerilerini görmek için tıklayın...

 

 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

"Bozgun hikâyesi"

Levent Cantek, sabitfikir.com.tr'de Kırışıklıklar'ı inceledi. 

 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

"Köpekbalıklarının şarkıları kayıp"

Tugay Karakuzu, Köpekbalıklarının Kayıp Şarkıları'nı kitapeki.com'da değerlendirdi.

 
 

• Mustafa K. Erol, Gevişgetirenler Zamanı'nı Aydınlık Kitap'a yazdı: "Veiga Türkçede"

• Coşkun Türkan, UykuyayatanlarArka Kapak dergisinde inceledi: "Yersizlik ve yurtsuzluk halleri"

• Ece Çavuşlu, sabitfikir.com.tr'de Chocky'yi değerlendirdi: "Uyanmanın vakti geldi"

• Ecem Güler, Köpekbalıklarının Kayıp Şarkıları'nı kitapeki.com'a yazdı: "Gerçeküstü bir yanılsama: Büyümek"

• Halenur Emek, Şehir Yaşamı ve Diğer Şeyler'i cocukyazini.com'da inceledi: "Kıvrımları ve Açmazlarıyla Şehir Yaşamı ve Diğer Şeyler"

• Yıldıztozu Kitaplığı, Shaun Tan kitaplarını gunesanne.com'da değerlendirdi: "Yetişkin görünümlü çocuk kitapları"

• Selva İnce, Taşradan Öyküler'i cocukyazini.com'a yazdı: "Temsilin sınırlarını aşmak: Şehrin istilası, taşranın kaybı"

• Yayın Koordinatörümüz Canan Topaloğlu, edebiyathaber.net'in "Çocuk ve edebiyat" dosyası için Osman Palabıyık'ın sorularını yanıtladı.

• Mavisel Yener, Alper Akal'ın ilk kitabı Spor Gezginleri 1-Kaçış Oyunu'nu, Cumhuriyet Kitap'ta değerlendirdi: "Spor Gezginleri"

• Devrim Yılmaz, Neye Benzer Gelecek'i Hürriyet Kitap Sanat'a yazdı: "Varoluşun derin sancıları"

• Uzman Klinik Psikolog Efsane Karakoç, Dünyanın En Komik Adamı'nı eğitimpedia'nın "Haftanın Çocuk Kitabı" köşesinde değerlendirdi.

• Sinem Pala, Kırmızı Arabanın Hayaleti'ni cocukyazini.com'da inceledi: "Hırslarına yenik düşen insanların hikâyesi"

• Aytül Akal, Mavisel Yener ve Çiğdem Gündeş, Denizde SayılarCumhuriyet Kitap'ın "Kitapçı" köşesinde tanıttı: "Keyifli, eğitici, rengârenk bir kitap"

 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 

Sosyal medya aracılığıyla okurlarımızdan gelen yüzlerce paylaşım arasından birini seçtik. @instagrmkahvecisi'ne bu güzel fotoğraf ve değerlendirme için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki bültenimizde hangi takipçimiz yer alacak, biz de merak ediyoruz.  

 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 

Temmuz ayındaki tekrar baskılarımızla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

 

 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

Tudem Yayın Grubu Ankara, İstanbul ve Adana bayi toplantıları için hazırlıklar devam ediyor

Tudem Yayın Grubu satış ve pazarlama ekibi, 28 Ağustos'ta Ankara, 30 Ağustos'ta İstanbul ve 1 Eylül'de Adana bayileriyle bir araya gelmeye hazırlanıyor. Tudem Yayın Grubu'nun eğitim ve kültür yayınlarıyla ilgili dört ayrı oturumun düzenleneceği toplantılarda değişen müfredata göre yenilenen Tudem Eğitim ve BlokTest yayınları ile güncellenen kataloglar ve yeni çıkacak kültür kitapları tanıtılacak.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

Çocuklar bu şarkıları çok sevecek

Uçanbalık markasıyla, okul öncesinde çocukları iyi edebiyat ve nitelikli eğitim kitaplarıyla buluşturan Tudem Yayın Grubu'nun, 48+ ay ve 60+ ay çocuklara yönelik hazırladığı erken öğrenme setleri için 10 çocuk şarkısı hazırlandı. Ayla Çınaroğlu'nun "Atam", "Güneş Kaç Yaşında?", "Kelebek", "Üç Balık" ve "Yaz Geldi", Aytül Akal'ın "İlkbaharı Çağırdım Geldi", "Kedi Özlemi", "Rüzgâr", "Tekerleme" ve Aytül Akal ile Mavisel Yener'in "Koşa Koşa" şiirleri, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Durak tarafından bestelendi. Bestelenen şiirlerin pek çoğu çocuklar tarafından seslendirildi. Şarkılar, sınıfında Uçanbalık 48+ ve 60+ Erken Öğrenme Setlerini kullanan öğretmenlere verilecek AKAS'ın içinde yer alacak.

 

 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

İçinde edebiyat ve çocuk sevgisi olan herkes için başvuru kitapları

Tudem Yayın Grubu'nun çocuk edebiyatı alanında başvuru niteliği taşıyan kitap koleksiyonu giderek genişliyor. Daha önce Prof. Dr. Sedat Sever'in Çocuk ve Edebiyat, Çocuk Edebiyatı ve Okuma Kültürü ve Etkinliklerle Türkçe Öğretimi isimli kitaplarını okurlarla buluşturan Tudem Edebiyat, son olarak Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün'ün Çağdaş Çocuk Yazını isimli eserini yayımladı. Çocuklarına okuma kültürü kazandırmak isteyen ebeveynler, Türk dilinin inceliklerini ve edebi zenginliklerini öğrencilerine aktarmayı ilke edinen öğretmenler ve çocuk edebiyatı alanında uzmanlaşmış akademisyenler çocuk yazınına giriş niteliği taşıyan bu kitapla mutlaka tanışmalı!

 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

Yaz tatilinde "Tudem Modern Klasikler" koleksiyonu okunuyor…

Sisin Sakladıkları, Mavi Zamanlar, Savaş Atı, Çizgili Pijamalı Çocuk, Babam ve Ben, Süper Gazeteciler, İkiz Gezginler: İstanbul’dan Bodrum’a, Hitler Oyuncağımı Çaldı, Çöplük, Mutluluk Sokağı gibi Tudem’in klasikleşmiş ve çok sevilen kitaplarını, özel tasarımı ve sert kapaklı baskısıyla okurlarla buluşturan Tudem Modern Klasikler, edebiyatseverlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Özel günlerde sevdiklerine kitap armağan etmekten hoşlananlar için de anlamlı bir alternatif sunan Tudem Modern Klasikler, yaz tatilinin başından beri Tudem’in İstanbul Beşiktaş, Kadıköy, Ankara Kızılay ve İzmir Alsancak kitabevlerinin en çok satan kitapları arasında yer alıyor.  

 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

DiskDünya'da Asayiş Berkemal

Dünya çapında 85 milyonun üzerinde satan “DiskDünya” serisinin on beşinci, “Bekçiler” alt dizisinin de ikinci kitabı olan Asayiş Berkemal lağım kanallarından yüksek kulelere uzanan sürükleyici bir kara polisiye! Birçok dedektiflik filmine ve kitabına atıfta bulunan Asayiş Berkemal, Terry Pratchett’ın absürd mizah anlayışından beslenen komik anlatımıyla, kontrolsüz gücün güç olmadığına vurgu yapıyor. DiskDünya’nın en büyük, en kozmopolit şehri Ankh-Morpork’un sokakları yine tehdit altında. Biri ya da birileri, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir yolla, seri cinayetler işlemeye başlıyor. Kimlik belirsiz, polisler çaresiz. Fakat kahramanlar, en olmadık anlarda ortaya çıkar… Usta yazar Sör Terry Pratchett’ın büyülü ve ölümsüz cümleleriyle süslenen roman, okurlarını yine kahkahalara boğacak!

 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 

Ağustos ayı tam da grafik roman okuma zamanı…

Çizgi roman sektörü, Art Spiegelman’ın 1992 yılında Maus isimli grafik romanıyla Pulitzer Ödülü’nü kazanmasından bu yana çok değişti. Çizgi roman sanatına adeta “itibar” kazandıran grafik romanlar, zamanla büyük dalgalar halinde dünya geneline yayıldı. Kendini salt çizgi roman okurlarıyla sınırlandırmayan grafik romanlar, klasik okur algısını yerle bir ederek edebiyatseverleri görselliğin şekillendirdiği bambaşka bir sanatsal uzama yönlendirdi. Yayın hayatına “Yalınayak Gen” gibi kült bir diziyle başlayan Desen Yayınları da kuşkusuz bu akımdan nasibini aldı. Geçtiğimiz aylarda okurla buluşturduğu, Paco Roca’nın Kırışıklıklar ve Kate Evans’ın İlmekler isimli grafik romanlarıyla geniş kitlelere ulaşmayı başaran Desen, Jacky Fleming’in Kadınların Nesi Var?, Élodie Durand’ın Parantez ve Mary & Bryan Talbot’ın Öncü Kadınlar ile Babalar ve Kızları isimli kitaplarıyla, türün meraklılarını adeta cezbetti.  

Grafik romanların yükselişi sürüyor. Öyle ki, ABD’li yazar ve çizer Nick Drnaso’nun Sabrina isimli eseri, bu yıl 50. senesini kutlayan Man Booker Ödülü tarihinde uzun listeye seçilen ilk grafik roman oldu. Özgün yapıtlarla yayın hayatında emin adımlarla yürümeye devam eden Desen Yayınları da, 2019 kataloğuyla okurlarını şaşırtmayı sürdürecek...

 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

Bu kez, çalışma hayatının tam ortasında bir ağustosböceği!

Desen Yayınları, dünyaca ünlü illüstratör ve yazar Shaun Tan’in son kitabı Ağustosböceği'ni Türkiye'deki okurlarla buluşturuyor. Resimli kitap sevenler için koleksiyon değeri taşıyan Ağustosböceği, çalışma yaşamında “köleleşen" insanın dramını ele alıyor. Etkileyici resimleri, sayfa tasarımı ve sert kapaklı özel baskısıyla dikkat çeken Ağustosböceği, zorbalık, ayrımcılık, ötekileştirme gibi çalışma yaşamına dair güncel sorunlara Shaun Tan’in büyüleyici çizgileriyle değiniyor. İş dünyasının acımasızlığına dem vuran Shaun Tan, insanın yeteneklerini takdir etmeyen, gelişmesi yönünde onu teşvik etmeyen, herkesi tektipleştiren işveren politikalarını eleştiriyor.  

 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 

Uçanbalık'tan erken çocukluk eğitimine dair 28 yeni yayın

Tudem Yayın Grubu altında yer alan Uçanbalık, 36-72 ay grubuna yönelik 2 set ve 26 etkinlik kitabı olmak üzere toplam 28 yeni eğitim yayını ile erken çocukluk eğitimine de damgasını vurmaya hazırlanıyor. Uçanbalık 48+ ve 60+ Erken Öğrenme Setleri, Milli Eğitim Bakanlığı öğretim programının yanı sıra, Reggio Emilia, PYP ve Beyne Dayalı Öğrenme gibi uluslararası eğitim yaklaşımları esas alınarak oluşturuldu. Gerçek fotoğrafların ve çocuğun tek başına okuma yapabilmesini sağlayan akıllı işaretlerin kullanıldığı setler, sanatsal tasarımı ve bilimsel içeriğiyle de fark yaratıyor. Uçanbalık, bu yıl ilk kez çıkardığı 26 ayrı kavram ve etkinlik kitabıyla çocukların keşfetme ve öğrenme sürecine rehberlik ediyor. Çizerek Öğreniyorum, Akıllı Boyama ve Öğrenmeyi Seviyorum serilerinin yanında Matematik, Görsel Algı ve Dikkat ile Çizgi kitapları çocukların okula ve hayata hazırlanmasını sağlıyor. 3-4; 4-5 ve 5-6 yaş gruplarına göre hazırlanan kitaplar sayesinde çocuklar keyifli etkinlikler eşliğinde, rakamlara, harflere ve hayata dair ilk bilgilerle tanışıyor.   

 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 

Tudem Yayın Grubu, dijital desteğiyle öğretmenlerin yanında

Tudem Eğitim ve BlokTest yeni eğitim öğretim yılında öğretmenlere sunduğu dijital destekle fark yaratıyor.  

Sınıfında Öğreten Defter, Hepsi Bir Arada, Equinox All in One, Kazanım Odaklı Soru Bankası, Equinox Subject Oriented Test Book, Öğrenme Kutusu, 48+ ve 60+ Erken Öğrenme Setleri, Okuma Yazma Seti ve 1. Sınıf 2. Dönem Seti kullanan öğretmenler Akıllı Asistan AKAS sayesinde kitabın tüm içeriğine dijital ortamda ulaşabilecek.

Öğretmenler AKAS ile Kazanım Odaklı Soru Bankaları’nda yer alan tüm soruların çözüm videolarına da ücretsiz ulaşabilecek, her yanıtın sesli ve görüntülü anlatımını izleyebilecek, öğrencilerine izletebilecek.

BlokTest'in yeni dijital desteği Mobil Ölçme ise okuma ve ölçmede yeni bir dönem açıyor. Sınıfında Tekrar Testleri, 10x20 Kazanım Pekiştirme Denemeleri Seti ve ilkokul Öğrenme Kutusu kullanan öğretmenler, BlokTest'in yeni mobil uygulaması Mobil Ölçme ile öğrencilerin başarı durumunu saniyeler içinde ölçebilecek.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 

Öğrenmek ve öğretmek için gerekenlerin hepsi bu kutuda!

BlokTest, ilkokul öğretmenlerinin sınıfta öğrencilerine konu anlatmak, tekrar yaptırmak ve öğrenme düzeyini değerlendirmek için ihtiyaç duydukları her şeyi Öğrenme Kutusu'nda bir araya getirdi. İlkokul 2, 3 ve 4. sınıfları için hazırlanan Öğrenme Kutuları, temel derslerden kapsamlı konu anlatımları, alıştırma ve etkinlikleri içeren Öğrenme Kitapları, öğrencilerin sınıfta öğrendiklerini tekrarlamasını ve pekiştirmesini sağlayan çek-kopar formatındaki Tekrar Testleri ile 8 ayrı Deneme Sınavı'ndan oluşuyor. Üstelik öğretmenler BlokTest'in Mobil Ölçme uygulaması sayesinde her bir testin sonucunu tek tuşla okuma ve değerlendirme imkânına sahip oluyor.  

 

 
Copyright © 2018, Tudem Yayın Grubu, tüm hakları saklıdır.
Bu e-posta, Tudem Yayın Grubu iletişim listesine kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir. 

TUDEM YAYIN GRUBU
1476/1 Sokak No:10/51 35220 Alsancak, Konak / İzmir
Tel: 0(232) 463 46 40 Faks: 0(232) 464 11 73
www.tudem.com 
 
 
Tudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber BülteniTudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber BülteniTudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber BülteniTudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber BülteniTudem Yayın Grubu 2018 Ağustos Haber Bülteni
 
 
#FOOTERALT#