Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 

“Kitapsız yaşayamam” diyenlerin en sevdiği aylardandır kasım. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın her yıl kasım ayında düzenleniyor olması da bu sevginin en büyük etkenlerindendir. Yepyeni kitaplar, ilham verici yazar-okur buluşmaları, kitap eksenli panel ve tartışma programları derken, 2-10 Kasım tarihleri arasında tüm kitapseverlerin kalbi yine İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde atacağa benziyor. 

Yayıncılıktaki 35. yılını kutlamanın gururunu yaşayan Tudem Yayın Grubu, 8 farklı markası, 6 ayrı stantta sergileyeceği 1.200’ü aşkın kitabı ve sevilen yazar-çizerleriyle, 38. İstanbul Kitap Fuarı’na hazır. Fuara 35 yeni kitap, 35 yazar-çizer imza programı ve 12 etkinlikle katılım gösterecek olan Tudem Yayın Grubu, her yaştan okurun ilgisini çekecek dolu dolu bir fuar takvimi sunuyor.

Matbaadan okura ulaşacak yepyeni kitaplarımızı yakından incelemek, yazar-çizerlerimizle tanışıp hatıra fotoğrafı çektirmek, etkinliklerimize katılıp yeni ufuklar keşfetmek ya da sadece bir süreliğine de olsa içine uzun uzun kitap kokusu çekmek isteyen herkesle #fuardabuluşuyoruz. Yoksa siz, “Tudem’den alınacaklar” listenizi hazırlamadınız mı hâlâ?

 

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Aytül Akal, Dubai Başkonsolosluğunun konuğuydu…

Çocuk ve gençlik edebiyatımızın üretken kalemlerinden Aytül Akal, 12 Ekim Cumartesi günü, Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Başkonsolosluğu himayesinde düzenlenen özel bir davetin onur konuğuydu. “Dubai Türkçe Saatleri” kapsamında, “Yazar Aytül Akal ile Öykü Saati” başlığı ile GEMS World Academy kütüphanesinde gerçekleştirilen buluşmaya, 5-12 yaş aralığındaki çocuklar ve ebeveynleri katılım gösterdi. Okuma ve imza töreni olarak iki ayrı oturum şeklinde düzenlenen ve yaklaşık yüz çocuğun izlediği etkinlikte, Türkiye Cumhuriyeti Dubai Başkonsolosu da hazır bulundu.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Frankfurt Kitap Fuarı’nın ardından…

Tudem Yayın Grubu, evrensel değerlerle yayına hazırladığı özgün yapıtlarıyla, dünyanın en önemli yayıncılık etkinliği olan Frankfurt Kitap Fuarı'na 17. kez katılmanın ve fuarda Türkiye'yi temsil etmenin gururunu yaşadı. 7 kişiden oluşan Tudem ekibi, 16-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı'nda, farklı ülkelerden yayıncı, yazar ve çizerlerle bir araya geldi, yayıncılıktaki en yeni gelişmeleri takip etme fırsatı yakaladı. Tudem Yayın Grubu'nun yazarlarını yurtdışındaki okurlarla buluşturan Silva Literary Agency de, birbirinden renkli çocuk ve gençlik kitaplarını yabancı yayıncılara tanıtma olanağı buldu.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Desen Yayınları ICAF’a katıldı

İstanbullu sanatseverler, 12-13 Ekim tarihlerinde, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen ICAF’ta (İstanbul Comics & Art Festival) bir araya geldi.

Kamusal alan yerleştirmeleri, çizgi roman ve illüstrasyon stand ve sergileri, atölye programları, seminerler ve sanatçı söyleşilerini içeren; şehir, çizgi dünyası ve farklı sanat disiplinleri üzerinden yaratıcı deneyim alanları sunan ICAF, her yaştan sanatsevere hitap eden zengin etkinlik seçkisiyle yine unutulmaz anlara ev sahipliği yaptı.

Çizgi roman, grafik roman, sessiz kitap ve karikatür türlerinde eserler yayımlayan Desen Yayınları’nın standı, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi fuar ziyaretçilerinden büyük ilgi gördü.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

17. Tudem Edebiyat Ödülleri'ne başvurular sona erdi

Çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla 2003 yılından bu yana düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri’ne başvurular sona erdi.

17. yılında çocuk edebiyatı alanında resimli kitap dalında, yetişkin edebiyatı alanında ise roman dalında düzenlenen yarışmaya ilgi yine yoğun oldu. Seçici kurulunda Ayfer Gürdal Ünal, Can Göknil, Deniz Üçbaşaran, M. Banu Aksoy ve Sedat Sever’in yer aldığı çocuk edebiyatı ile seçici kurulunda Asuman Kafaoğlu-Büke, Beliz Güçbilmez, Ceyhan Usanmaz, Hüseyin Kıran ve Oylum Yılmaz’ın yer aldığı yetişkin edebiyatı yarışmalarında dereceye giren eserler, Nisan 2020'de açıklanacak.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Tudem Yayın Grubu, Türkiye'nin dört bir yanındaki fuarlarda

Tudem Yayın Grubu, hayatın farklı renkleri, sözcüklerin büyüsü ve edebiyatın gücüyle 2019-2020 kitap fuarları takvimine hızlı bir giriş yaptı.

Ekim ayı boyunca, sevilen yazarlar, yeni kitaplarıyla Eskişehir, Edirne, Kayseri, Ankara, Batman, İstanbul Pendik ve İzmir Bornova’da düzenlenen kitap fuarlarında okurlarıyla bir araya geldi.

Tudem Eğitim, BlokTest ve BilgiKüpü markalarının yeni eğitim yayınları da fuarlarda eğitimcilerin, öğrencilerin ve velilerin yoğun ilgi ve beğenisiyle karşılandı.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

ALMA 2020 Türkiye Adayları açıklandı!

Dünyanın en büyük çocuk edebiyatı ödülü olan Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayları her yıl olduğu gibi bu yıl da Frankfurt Kitap Fuarı’nda açıklandı. 2020 yılı için; 68 ülkeden 237 yazar, çizer, öykücü ve proje sahibinin aday gösterildiği Astrid Lindgren Anma Ödülü’ne, ülkemizden İTEF (İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali) ve ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği), iki yazar ve iki çizer olmak üzere dört aday belirledi. Aralarında, sevilen yazarlarımızdan Ayla Çınaroğlu ve Aytül Akal ile değerli çizerlerimizden Mustafa Delioğlu’nun da yer aldığı bütün adayları yürekten kutluyoruz. 2020 ALMA Ödülünü kazananlar 31 Mart 2020 günü Bologna Kitap Fuarı’nda açıklanacak.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Yazarlarımız, D&R 3. Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluştu!

Tudem Yayın Grubu yazarları, ekim ayı boyunca, D&R 3. Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen imza günü programlarında okurlarıyla bir araya geldi.

Güldem Şahan, Dilek Yardımcı, Elif Yonat Toğay
ve Aytül Akal’ın İstanbul; Toprak Işık’ın Ankara; Habib Bektaş ve Hanzade Servi’nin İzmir; Mehmet Atilla’nın ise Bodrum D&R mağazalarında düzenledikleri imza günleri her yaştan kitapseverin yoğun ilgisiyle karşılandı.

Okurlarının küçük jestleri ve sürprizleriyle unutulmaz anlar yaşayan yazarlarımız, sevenleriyle bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler.


 

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 

Yazarımız Betül Avunç sizin için seçti:


HAVUÇ AĞACI
, Hanzade Servi

Tudem Yayınları’nın yeni çıkan kitaplarını karıştırırken içlerinden biri dikkatimi çekti. Kapağında, dallarından havuçlar sarkan bir ağaç resmi olan bir kitaptı bu. Gövdesi de kocaman bir havuç biçiminde olan ağacın önünde küçük bir kız vardı. Gözleri kapalıydı, düşlere dalmış gibiydi. Kar yağıyordu ve küçük kız çok mutlu görünüyordu.

Kendi kendime güldüm. Havuç ağacı mı? Benim bildiğim, havuçlar yerde yetişir.

Kapaktaki küçük kız bir anda gözlerini açıp başını bana çevirdi. Gözlerimin içine dik dik baktı. Aklımdan geçenleri duymuştu.

“Ablam Efza da böyle söylüyor,” dedi. “Havuçlar ağaçta değil yerde yetişirmiş. Hıh, sanki ben bilmiyorum bunu! Bilsem de havuç ağacı hayal etmekten vazgeçmeyeceğim işte! Hayalimdeki havuçları istediğim yerde yetiştiririm! Havuç ağacı resmi çizmeyi de çok severim ayrıca.”

Doğrusu utanmıştım. Haklıydı çocuk. Hayalindeki havuçları ağaçta da yetiştirebilirdi elbet, kime ne! Devamı... 

 

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Yayıncılıktaki 35. yılını kutlamanın gururunu yaşayan Tudem Yayın Grubu, 8 farklı markası, 6 ayrı stantta sergileyeceği 1.200’ü aşkın kitabı, sevilen yazarları ve çizerleriyle, 38. İstanbul Kitap Fuarı’na hazır.

 

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 


"Çürük bir nar hikâyesi"

Olcay Mağden Ünal, Romanovlar'ın Son Evi'ni ajanliterer.kitap365.com'da inceledi. 

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 


"Çağımızın karanlığını aydınlatan ayna"

Emre Erbatur, Kapiland serisini BirGün Kitap'ta değerlendirdi. 

 
 

• Burcu Arman, Yolcu'yu Kitapsever Dergi'ye yazdı: "Kendi Evinde Düşman Olmak"  

• Turgay Fişekçi, Romanovlar'ın Son Evi'ni Cumhuriyet Kitap'ta inceledi: "Bir başka prenses Anastasya öyküsü"

Esra Yalazan, Yolcu'yu ahvalnews.com'da inceledi: "Ötekilerin yolculuğu ve Ulrich Alexander Boschwitz"

• Nazlı Berivan Ak, Romanovlar'ın Son Evi'ni Kitapsever Dergi'de değerlendirdi: "Şeytani bir enerji"

• Nilay Özer, Aramızda'yı İyi Kitap'ta değerlendirdi: "Una'nın haykırdığı: Değişmeyi istemek zorundasın!"

• Mehmet Erkurt, Herkesin Öyküsü'nü İyi Kitap'ta inceledi: "Baktığımız anda yazılan öykülerimiz"

• Ece Erdoğuş Levi, Şiddet Nedir? ve Başkalarına Vurmaya Hakkım Var mı?'yı Kitapsever Dergi'ye yazdı: "Şiddete karşı felsefe" 

• Yazarımız Miyase Sertbarut, yeni kitabı Yuan Huan'ın Kulübesi'ni Sözcü Kitap'a anlattı: "Edebiyatın sırrı hikâyelerdeki insanlarda gizli"

Suzan Geridönmez, Şiddet Nedir? ve Başkalarına Vurmaya Hakkım Var mı?'yı İyi Kitap için inceledi: "Ama'ya şiddetle ihtiyaç var!"

• Nida Dinçtürk, Tembel Teneke Acaba Nerede? ve Sanal Zombi Anneannem'i İyi Kitap'ta değerlendirdi: "Tüm çocuklar kitapları sevsin diye"

• Toprak Işık, Destansı Mühendislik Faciaları'nı İyi Kitap'a yazdı: "Baştan belliydi böyle olacağı"

• Alev Karakartal, Dünya Hayal Kurma Günü'nü İyi Kitap'ta inceledi: "Bir hayalden bir hayat çıkarmak"

• Ece Erdoğuş Levi, En Çok Hangimizi Seviyorsun'u Kitapsever Dergi'de değerlendirdi: "En çok hepinizi seviyorum"

• Burcu Arman, En Çok Hangimizi Seviyorsun'u İyi Kitap'a yazdı: "Renklerine rağmen sevebilir misin?" 

 

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Tudem Beşiktaş Kitabevi sorumlumuz Mehmet Kalkan sizin için seçti:


YUAN HUAN'IN KULÜBESİ, MİYASE SERTBARUT

İstesek de istemesek de, her okul dönemiyle birlikte yenilikler kapımızı çalar. İlhami’nin okulu da uzun bir yaz tatilinden sonra yeni dönemle birlikte kapılarını yeniliklere açar. Bir hafta boyunca gözlemledikleri en büyük yenilik ise Türkçe öğretmenlerinin değişmesidir. Ama değişim bu kadarla sınırlı kalmaz. Daha okulun ilk haftasından, Türkçe öğretmenleri haftalık okuma ödevi verir. İlhami’nin içi iyice kararır. Kitap okumak mı? Ama kitap okumak İlhami’ye göre değildir. Okurken çok ama çok sıkılır. Sınıfta verilen ödev ile ilgili tartışmalar devam ederken dayanamaz, öğretmene sorar: “Bu ödeve not verecek misiniz?” “Evet.” cevabını alan İlhami’nin macerası o dakika başlar. Ne yapıp edip, kitap okumadan anlatabileceği hikâyeler bulmak zorundadır.

İlhami’nin hikâye arayışı sırasında, onun sayesinde birbirinden farklı beş hikâye dinleriz. Hikâyelerde, kimi zaman ustasının oğlu için bir kitap imzalatma görevini yerine getirmeye çalışan utangaç bir işçi çocuk, kimi zaman parmaklıklar ardında kitap okuyarak özgürlüklerine kavuşan çocuklar, kimi zamansa okula gitmeyi çok istedikleri hâlde okuyamayan nine ve dedelerimizin çocukluğu karşılar bizi. Birbirinden gizemli tüm bu hikâyelerin ortak noktası ise, İlhami’nin bu hikâyeleri Romanya’dan şehirlerine beş tır dolusu gelen sirkin geride bıraktıkları yığınlar arasında, bir telefon kulübesinde dinlemesidir. Peki ya kim anlatıyor bunca hikâyeyi?

Yerel ile evrenseli, geleneksel ile dijitali bir araya getirerek zamanı ve mekânı genişleten, enfes bir anlatım sunan Yuan Huan’ın Kulübesi, son hikâyeye kadar bir solukta okuyup son hikâyeyle birlikte gizemleri çözmeye başlayacağınız, harika bir eser. Usta kalemiyle, okumaya mesafeli duran çocuklardan esinlenerek, beş mucizevi hikâyeyi dikkat çekici bir üst kurguyla birleştiren Miyase Sertbarut’un bu romanı, okumaktan sıkılan bir çocuğun nasıl bir hikâye avcısına dönüşebileceğini gösteriyor.

* Yuan Huan'ın Kulübesi / Yazan: Miyase Sertbarut / Resimleyen: Zülal Öztürk / Tudem Yayınları / 2019 / 136 sayfa / 9+

 

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 

Sosyal medya aracılığıyla okurlarımızdan gelen yüzlerce paylaşım arasından birini seçtik. @arasin_kitapligi'na bu güzel fotoğraf ve değerlendirme için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki bültenimizde hangi takipçimiz yer alacak, biz de merak ediyoruz.  

 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 

Yazmasam olmazdı, hiç olmazdı…

Hayat akıp giderken kafamda dönüp dolanan hikâyeleri, karşıma çıkan karakterlerle harmanlayıp çocuklara rengârenk bir tepside sunmasam olmazdı…

Beni güldüren her ne varsa, bir maceranın içine serpiştirip onlarla paylaşmasam, onlar okumasa ve onlarla uçsuz bucaksız serüvenlere yelken açmasak olmazdı…

Ben masallarla büyüdüm. İki sene önce atıldığım çocuk yazını maceramın amacı, hikâyelerimin Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklara ulaşmasıydı. İlk eserim “Spor Gezginleri” serisini çocukların beğenisine sunduktan sonra yazmaya daha da heveslendim. Genç okurlarla buluşup söyleşi yapmak ve kitap imzalamak hayallerin ötesinde bir deneyim oldu.

İşte bu yüzden, yazmasam olmazdı. Hikâyelerimi buruşturup atsam hiç olmazdı. İyi ki yazmışım, iyi ki yazdıklarımı paylaşmışım. Yeni seriler için de kolları sıvadım. Bu maceramda yanımda olan herkese teşekkürler. Darısı diğer genç yazarların başına…


Alper Akal

 

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
Ekim ayında yayımlanan kitaplarımızı incelemek için tıklayın.
 
Ekim ayındaki tekrar baskılarımızı incelemek için tıklayın.
 
 

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Tudem Yayın Grubu, İstanbul Kitap Fuarı’nda kitapseverlerle buluşuyor!

Tudem Yayın Grubu, kuruluşunun 35. yılında, 35 yazarı ve çizeri, 35 yeni kitabı ve ilk günkü heyecanıyla İstanbul Kitap Fuarı’nda!

2-10 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek İstanbul Kitap Fuarı’na 35 yeni kitap, 35 yazar-çizer imza programı ve 12 etkinlikle katılım gösterecek olan Tudem Yayın Grubu, her yaştan okurun ilgisini çekecek dolu dolu bir fuar takvimi sunuyor.

Tudem, Salon 2-2401/A numaralı Tudem Edebiyat, Salon 2-2401/B numaralı Uçanbalık, Salon 3- 3507/A numaralı Delidolu/Desen, Salon 6-6401 numaralı Tudem Eğitim/Bloktest/BilgiKüpü ve Salon 12-12406 ile Salon 3-3507/B numaralı Tudem Yayın Grubu stantlarında İstanbullu kitapseverleri bekliyor. Devamı...

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Çocuklar neden okumalı?

Tudem Yayın Grubu, 38. İstanbul Kitap Fuarı'nda çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Sedat Sever ve Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün'ün katılımıyla bir panel düzenleyecek.

"Çocuklar Neden Okumalı?" isimli panel 9 Kasım Cumartesi, 17.15'te, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi Kalamış Salonu'nda başlayacak.

Prof. Dr. Sever ve Prof. Dr. Dilidüzgün, etkinlikte çocuklara okuma kültürü kazandırma sürecinde, eğitimciler ve anne babalara yol gösterecek bilgiler paylaşacak.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

İstanbul Kitap Fuarı'nda illüstratörler Desen standında buluşacak!

Zengin yazar ve çizer kadrosuyla çocuk edebiyatına yön veren Tudem Yayın Grubu, yeni illüstratörlerle tanışmak ve ortak projeler geliştirmek amacıyla, 38. İstanbul Kitap Fuarı kapsamında özel bir yayınevi-illüstratör buluşması gerçekleştirecek.

Telif Eserler Yayın Koordinatörü Hülya Dayan tarafından, 8 Kasım Cuma günü, 14.30-17.30 saatleri arasında, Salon 3-3507/A numaralı Desen Yayınları standında gerçekleştirilecek buluşmaya Tudem Yayın Grubu ile çalışmak isteyen tüm illüstratörler davetli.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Her yaşa uygun etkinlik önerileri… 

38. İstanbul Kitap Fuarı süresince, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’ni mesken tutacak her yaştan kitapsever, Tudem Yayın Grubu’nun düzenleyeceği yazar söyleşileri, atölye çalışmaları ve panellere katılarak, hayatın farklı renkleri, sözcüklerin büyüsü ve edebiyatın birleştirici gücüyle harmanlanmış bir dokuz gün geçirecek.

Karikatür okuma atölyesinden masal dinletisine; origami etkinliğinden sıradışı bir yazar ve YouTuber buluşmasına uzanan 12 farklı etkinliğimizle fuar programına renk katmak için geri sayıyoruz! Detaylı etkinlik programı için tıklayın…

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Sevilen yazarlarımızın gözünden Dünya Çocuk Kitapları Haftası…

Bir çocuk için kitap demek hayat demektir.
Kitap, bazen yeni düşlere kanat çırpmak, farklı keşiflere yelken açmak demektir…

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap sevgi aşılamak için, her yıl kasım ayının ikinci pazartesi günü ile başlayan hafta “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” olarak kutlanıyor.

1947 yılından beri ülkemizde de farklı şenlik ve özel etkinliklerle kutlanan bu anlamlı haftanın önemini vurgulamak adına, değerli yazarlarımızdan Aytül Akal, Mehmet Atilla, Mavisel Yener, Ferda İzbudak Akıncı ve Toprak Işık’ın görüşlerine yer verdik. Devamı…

 

 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Çocuklara okumayı sevdiren Tom Gates geri döndü!

İngiliz yazar ve çizer Liz Pichon’ın, 43 ayrı dile çevrilen ve milyonlarca okura ulaşan “Tom Gates” serisi, 11. serüveni Zombi Köpekler Bir Numara (Şimdilik) ile yine kahkahayı garantiliyor.

Şaşırtıcı yetenekleri, muhteşem bahaneleri ve özel mi özel sürprizleriyle 8 yaş ve üzeri okurlarını “HARİKA” dünyasına davet eden Tom, bu kez boyundan büyük işlere kalkışıyor ve müzik grubu Zombi Köpekler ile dünyayı ele geçirmenin yollarını (azıcık çetrefilli olsa da) planlıyor.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Hafıza labirentinde kendini keşif yolculuğu…

Parmak Uçları ve Likya’nın Şarkısı ile geniş kitlelere ulaşmayı başaran genç yazar Seran Demiral’ın çok yakında okurlarla buluşacak yeni kitabı Hatırla, kimliğini keşfetmek için geçmişine doğru yolculuğa çıkan Anı adındaki bir kızın hikâyesini sayfalarına taşıyor.

Kimlik çatışması ve aidiyet gibi gençlerin hayatını çıkmaza sokabilecek önemli konuları gündeme taşıyan bu etkileyici roman, okurlarını hafızasının izini süren bir gencin mücadelesine ortak ederken, hayattaki seçimlerimiz üzerine uzun uzun düşündürüyor.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Çocukların sevgilisi Dedektif Bol Bel geri dönüyor!

Sadece ama sadece çocuklar için çalışan Gizemli Şeyler Dedektifi Bol Bel, yepyeni bir görev için geri dönüyor!
Aşkın Güngör'ün imzasını taşıyan serinin on binlerce çocuğa ulaşan ilk üç serüveninde inanılmaz olaylarla karşılaşan kahramanımız, dördüncü kitap Gizemli Kule’de yine tehlikeli sularda yüzüyor.

Gökyüzünde açılan ateş çemberleri, yeryüzüne meteor gibi düşen insanlar, Marmara Denizi’nin ortasında aniden beliren gizemli bir kule, madalyonunda “ŞEY” yazan bir kara kedi! Dedektif Bol Bel’in aydınlatması gereken ne çok gizemli “ŞEY” var, öyle değil mi?..

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Şiirsel bir dostluk hikâyesi…

Kanatlı Düşler isimli kitabından tanıdığımız ödüllü şair, yazar, karikatürist Erol Büyükmeriç’in kaleme aldığı Cemal Süreya ve Çocuk, ödevi için Afrika’yla ilgili bir kitap arayan Berk adlı bir çocuğun tesadüf eseri şair Cemal Süreya ile tanışmasını ve kısa süreli arkadaşlığını konu edinen naif bir öykü.

Türkçenin büyük şairinin hem hayatına hem de şiir anlayışına dair fikirler veren bu eşsiz kitap, çocuklar için bazı karşılaşmaların ne kadar ilham verici olabileceğini de gösteriyor.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Seçmek dert değil, ama doğru şekilde seçmek şart!

Ödüllü yazar Mehmet Atilla’nın duyarlı kalemi ve genç ressam Doğa Can Ertürk’ün karakteristik çizimleriyle dikkat çeken Gülmeyi Bilen Müdür Aranıyor, Tudem’in okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı SEN de OKU koleksiyonunun Türk yazarlar serisindeki yerini alıyor.

Yetişkinlerin dünyasına ait önemli bir olayı, çocukların gözünden başarıyla aktaran bu ilham verici ve eğlenceli roman, ülkemizdeki yoğun ve sık “seçim” atmosferine tanıklık eden çocuklara, etik değerlerle ilgili ciddi mesajlar vermeyi de ihmal etmiyor.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

“Küçük Yıldızlar - İlk Okuma Kitaplığı” zenginleşmeye devam ediyor…

Tudem’in, okumaya yeni başlayan çocuklara yönelik hazırladığı “Küçük Yıldızlar - İlk Okuma Kitaplığı” koleksiyonu, ünlü Alman yazar Rüdiger Bertram’ın beş kitaplık “Haylaz Adam ve Ben” serisi ile zenginleşiyor.

Okula yeni başlayan küçük Kaya ve onu istemeden de olsa yaramazlıklara iten Haylaz Adam’ın maceralarını konu edinen bu eğlenceli seri; büyük kitap harfleri, basit cümleler, kısa paragraflar ve resimlerde dikkate yönelik ayrıntılarla 1. sınıf düzeyindeki çocukları okumaya heveslendiriyor. Güçlü üslubu ve ahlaki değerleri vurgulayan metniyle öne çıkan serinin kitapları birbirinden bağımsız şekilde de okunabiliyor.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

"Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü..."

Sör Terry Pratchett’ın, hayal gücünün sınırlarını zorlayan “Johnny Maxwell” üçlemesinin son halkası Zamanı Ancak Sen Durdurabilirsin, gözden geçirilmiş baskısı ve Mark Beech’in resimleriyle tekrar raflara geliyor.

Macerayı seven çocuk Johnny Maxwell'in yolu bu kez bir hayli uzaklara, 1941 yılına düşüyor. Johnny ve dostları, zamanda yolculuğun en tuhaf hâliyle, bir alışveriş arabasıyla, ta İkinci Dünya Savaşı'na gidiyor ve gerçekleri yeni baştan yazmaya çalışıyor. 

Savaşın siviller üzerindeki acı etkilerini gösteren ve "doğru şeyi yapmanın" önemini vurgulayan Zamanı Ancak Sen Durdurabilirsin, zamanın çok ötesinde, dâhiyane bir bilimkurgu!

 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Kifayetin mağlubiyete, mağlubiyetin kifayete erdiği bir kavga sarmalı…

Düşlerle sevişmelerin harman olduğu Alimallah Sokak, nağmeli şarkılarla âşıkları gırtlak gırtlağa getiren Alaturka Meydanı, mezarlık köpeklerinin gözlerini diktiği Venüs Park… Ve mandalından düşen çamaşırlar gibi kendilerini bulvar kaldırımlarında bulan yedi rengin, birbirine dokunarak, dolanarak, birbirini eskiterek ve eksilterek boyadığı Merdivenli Sokak… Amenna, bu sokakların kesişiminden oluşan bir bulvar. “Ötekilerin” bulvarı.

Genç yazar Ata Tuncer, Amenna Bulvarı’nda bir yandan semtin gündelik yaşam dinamiklerini sergilerken bir yandan toplumun sıradışı olarak nitelendirdiği, farklı özellikler taşıyan bu topluluğun kendi aralarındaki ilişkilerini, eğlence ve tutunma çabalarını ustalıkla ele alıyor. Kendine has incelikli ve şiirsel bir üslubun hâkim olduğu kitap, kentsel dönüşüm konusundan şiddete, geniş bir konjonktürel panorama çiziyor.  

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

İtaat duvarlarını aşıp gökyüzüne kanat çırpanların öyküsü

Delidolu okurlarının Gevişgetirenler Zamanı adlı yapıtından tanıdığı, Portekizce edebiyatın 20. yüzyıldaki en önemli yazarlarından biri olan José J. Veiga’nın ödüllü romanı Sakallı Kralların Gölgeleri, bir çocuğun sancılı büyüme ve olgunlaşma hikâyesini anlatan, sembolizmle örülü bir roman.

Yazar, sade ama tedirgin edici, çarpıcı anlatımını bu kitabında da ustalıkla ortaya koyarken insan doğasına ve ilişkilerine, ahlaka, özgürlüğe, toplumsal yaşayışa, otoriter rejimlere dair incelikle kalem oynatıyor. İşlediği konuların evrensel niteliği sayesinde, yazıldığı dönemin ötesine uzanabilen bu sarsıcı roman, Canberk Koçak’ın özenli çevirisiyle çok yakında raflardaki yerini alıyor…

 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Efsane seri, yeni kitaplarıyla geri dönüyor!..

Ünlü manga ustası Keiji Nakazawa tarafından yaratılan ve atom bombasının etkilerine dair tarihsel bir belge niteliği taşıyan “Yalınayak Gen” serisinin uzun yıllardır Türkiyeli okurlar tarafından merakla beklenen beşinci cildi Bitmeyen Savaş, tarihe tanıklık ettirmeye devam ediyor.

İkinci Dünya Savaşı’nda önemli bir dönüm noktası olan Hiroşima’nın bombalanmasını ve atom bombası ertesinde yaşananları küçük bir çocuğun gözünden aktaran bu gerçekçi manga, otobiyografik özellikler taşımasının yanı sıra savaşın trajedisini, yaşanan acıları ve her şeye rağmen dayanışmanın önemini vurguluyor.

 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Dikkat! İçinde bir iskelet var!

Bu Kitabı Yalama isimli eğlenceli öyküleriyle, sağlığımızı olumsuz etkileyen mikropların nerelerde ve nasıl barındıklarını çocuklara dâhiyane bir şekilde anlatan Idan Ben-Barak ve Julian Frost ikilisinden yepyeni bir kitap daha!

İçinde Bir İskelet Var! isimli çalışmalarıyla minikleri, ellerimiz ve içindeki gizemler hakkında yıldızlararası bir maceraya ışınlayan sanatçılar, yine bilgilendirici, eğlenceli ve sevimli bir hikâyeye imza atıyor.

 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

Tudem Eğitim'den, test çözmede hız kazandıran soru bankaları

Tudem Eğitim'in ilkokul ve ortaokul öğrencileri için öğretim programlarına uygun olarak hazırladığı Tüm Dersler Soru Bankaları, öğretmenlerden ve öğrencilerinden tam not aldı. Soru Bankaları, öğrencilerin derste öğrendiklerini pekiştirmesini ve kazanımların yerleşmesini kolaylaştıran, test çözmede hız kazandıran nitelikli ve özgün sorulardan oluşuyor. 6, 7 ve 8. sınıf Tüm Dersler Soru Bankaları, içerdiği yeni nesil sorularla öğrencileri sınavlara hazırlıyor.

 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

LGS'de başarıyı yakalamak isteyen öğrencilerin tercihi

BilgiKüpü'nün 8. sınıf öğrencileri için özel olarak hazırladığı LGS Deneme Sınavı Seti, içerdiği yeni nesil sorularla sınavda başarının yolunu açıyor. 50'şer sorunun yer aldığı 8 sözel deneme sınavı ve 40'ar sorunun yer aldığı 8 sayısal deneme sınavından oluşan set, “çek kopar” yapısı sayesinde ayrılabiliyor, bağımsız olarak da uygulanabiliyor. Kitapçıklarda yer alan konu analizi ve skor tablosu sayesinde öğrenciler, doğru-yanlış sayısı, ham puan ve başarı yüzdesini kolayca hesaplayabiliyor.

 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 

İyi Kitap'ın 118. sayısı yayımlandı

Türkiye’nin tek çocuk ve gençlik edebiyatı dergisi olan İyi Kitap'ın yeni sayısı yayımlandı. 2009 yılından bu yana kesintisiz yayımlanarak bir edebiyat dergisi için yakalanması zor bir başarıya imza atan İyi Kitap'ın 118. sayısı yine birbirinden güzel kitaplar ve inceleme yazılarıyla dolu.

Tudem Yayın Grubu bünyesinde çıkarılan ve ücretsiz olan İyi Kitap'ı www.iyikitap.net, Issuu ve Magzter üzerinden de okuyabilir, dilerseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz

İyi Kitap ile ilgili güncel bilgilerden haberdar olmak için ise derginin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

 

 
Copyright © 2019, Tudem Yayın Grubu, tüm hakları saklıdır.
Bu e-posta, Tudem Yayın Grubu iletişim listesine kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir. 

TUDEM YAYIN GRUBU
1476/1 Sokak No:10/51 35220 Alsancak, Konak / İzmir
Tel: 0(232) 463 46 40 Faks: 0(232) 464 11 73
www.tudem.com 
 
 
Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni Tudem Yayın Grubu Kasım 2019 Haber Bülteni
 
 
#FOOTERALT#