Türkiye genelinde kutlanan ''Kütüphaneler Haftası''nın hazırlıklarıyla göz açıp kapayıncaya dek geçen mart ayı, yayıncılar için sadece özel günlerin ve şenliklerin değil bahar yayın kataloglarının da habercisi aynı zamanda. Grafik romandan kurmaca dışı eserlere kadar onlarca yeni kitabımız raflardaki yerini birer birer alırken, bize de iyi kitaplar üretmenin mutluluğu kalıyor.

Mart ayını Tudem Yayın Grubu için özel kılan bir diğer önemli konu ise İyi Kitap'ın yaş günü. Pek çok ilke imza attığı 11 koca yılı geride bırakmanın gururunu yaşayan İyi Kitap, ilk günkü heyecanıyla iyi kitapların izini sürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kazananlarının duyurulduğu 17. Tudem Edebiyat Ödülleri ''Resimli Kitap Yarışması''nın yaşattığı sevinç, 16. Tudem Edebiyat Ödülleri ''Çocuk Roman Yarışması''nda dereceye giren eserlerden bazılarının kitaplıklarda yer bulmaya başlamasıyla katlanıyor. 

Gelecek ay 25. kez kapılarını açacak İzmir Kitap Fuarı için dolu dolu bir program hazırlığı içerisinde olduğumuz şu dönemde, gücümüzü ve ilhamımızı her zamanki gibi siz değerli okurlarımızdan alıyoruz. İyi kitaplar ve güzel haberlerle nisan bültenimizde yeniden buluşmak dileğiyle; keyifli okumalar!
 
 
Karadenizlilerin kitap sevinci

Tudem Yayın Grubu, 15-23 Şubat tarihleri arasında, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Karadeniz 6. Kitap Fuarı'na katıldı.

Yepyeni kitaplarıyla Karadenizlilerin karşısına çıkan Tudem, sevilen yazarlarından Koray Avcı Çakman, Çiğdem Gündeş ve Habib Bektaş'ı okurlarıyla buluşturdu.
Dokuz gün süren fuara, sekiz markası ve bin iki yüzü aşkın kültür ve eğitim yayınıyla katılım gösteren Tudem Yayın Grubu'nun standı her yaştan kitapseverin akınına uğradı.
KENDİSİBİR mekân'ın konuğuyduk

Anadolu Yakası'nın yeni buluşma noktalarından KENDİSİBİR mekan'ın şubat ayı konuğu TUDEM YAYIN GRUBU oldu.

Selimiye'de yer alan bu özel kitap, kültür, sanat, sosyalleşme mekânında, şubat ayı boyunca Tudem Yayın Grubu kitapları okundu, Tudem Yayın Grubu yazarları, çizerleri ve drama uygulayıcılarının hayata geçirdiği atölye çalışmaları düzenlendi. Yaratıcı yazmadan çizgi romana uzanan renkli etkinlik seçkisine küçük kitap kurtları büyük ilgi gösterdi.
İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı'ndaydık

Tudem Yayın Grubu, 19-23 Şubat tarihlerinde, Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TUKİD) işbirliğiyle, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı'na katıldı. 

Toplam 5 salonda, 26 ülkeden 295 firmanın katılımıyla gerçekleşen fuarda sergilediği yayınlarıyla büyük ilgi gören Tudem Yayın Grubu, pek çok kırtasiyeden bayilik talebi aldı. 11 bini aşkın ziyaretçinin katıldığı fuarda, köklü kurum ve kuruluşların temsilcileriyle önemli temaslar kuran Tudem satış ve pazarlama ekibi, sektörün değerli isimlerini standında ağırlama imkânı buldu.

Çocuk edebiyatı alanında ve resimli kitap dalında düzenlenen 17. Tudem Edebiyat Ödülleri'nde dereceye girenler açıklandı. 

Türkçe çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla 2003 yılından bu yana gerçekleştirilen Tudem Edebiyat Ödülleri, 17. yılında çocuk edebiyatı alanında resimli kitap dalında, yetişkin edebiyatı alanında ise roman dalında düzenlenmişti.
 
Ayfer Gürdal Ünal, Can Göknil, Deniz Üçbaşaran, M. Banu Aksoy ve Sedat Sever'den oluşan Resimli Kitap Yarışması seçici kurulu, geçtiğimiz günlerde Tudem Yayın Grubu'nun İzmir'deki merkez ofisinde düzenlenen toplantıda dereceye girenleri belirledi.
 
97 dosyanın başvurduğu yarışmada birincilik ödülünü Düş Kurdu adlı resimli öyküleri ile Serap Deliorman - Mehtap Temiz ikilisi kazandı. İkincilik ödülüne Evden Çıktığımda adlı sessiz kitabıyla Burcu Yılmaz, üçüncülük ödülüne ise Gece Parlayan adlı resimli öyküleriyle Ahmet Uzun - Tuba Kumaş değer görüldü.
 
Dereceye giren isimlere, heykeltıraş Ozan Ünal'ın tasarladığı ödül heykellerinin yanı sıra birinciye 10.000 TL, ikinciye 7.500 TL, üçüncüye 5.000 TL para ödülü verilecek. 

17. Tudem Edebiyat Ödülleri kapsamında, yetişkin edebiyatı alanında ve roman dalında yarışan dosyaların sonucu ise nisan ayı başında duyurulacak.

Tudem Yayın Grubu'nun 35 yıllık yayıncılık birikiminin en değerli meyvelerinden biri olan Tudem Edebiyat Ödülleri, tarafsız duruşu, nitelikli eserleri ön plana çıkaran yapısıyla edebiyat dünyasının önemli referanslarından biri olma özelliği taşıyor. 
7. CNR İstanbul Kitap Fuarı'nın ardından…

Tudem Yayın Grubu, 8-16 Şubat tarihleri arasında düzenlenen CNR İstanbul Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştu.

Sevilen yazarların imza etkinlikleri ve her yaştan okura hitap eden kitaplarıyla büyük ilgi gören Tudem Yayın Grubu standınının ziyaretçileri arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da vardı.
GLUG İzmir'in ilk buluşmasındaydık

Londra temelli yaratıcı bir platform olan Glug'un Türkiye'deki ilk etkinliği İzmir'de düzenlendi.

Desen Yayınları çizerlerinden Mehmet Korkut Öztekin ile Tudem Yayın Grubu Telif Eserler Yayın Koordinatörü Hülya Dayan, illüstrasyon teması üzerine şekillenen ve yoğun katılımla gerçekleşen ilk buluşmanın konuşmacıları arasında yer aldı.
IB Programı'nı uygulayan okullar için özel bir kaynak

Tudem Yayın Grubu, öğrencilere dünya standardında eğitim sağlamayı amaçlayan Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureate) Programı'nı uygulayan okullar için özel bir kaynak niteliği taşıyan İlk Yıllar Programı (Primary Years Programme) Kitap Listesi'ni güncelledi.

MEB öğretim programının yanı sıra çağdaş uygulamalar esas alınarak yeniden hazırlanan listede kitaplar sınıflara, türlere ve yazarlara göre ayrıldı. PYP'de tanımlanmış olan bilgi alanları, sorgulama temaları, kavramlar, beceriler ve tutumlar ile kurulan ilişkilendirmeler sayesinde eğitimcilerin öğrencileri için en doğru seçimleri yapması kolaylaştırıldı.


Bilgi Alanları İle İlişkilendirilmiş Tudem Yayın Grubu Kitap Listesi'nin detaylı bir şekilde incelemek ve bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.
 
 

Yazarımız Aşkın Güngör sizin için seçti:

CANAVARIN ÇAĞRISI, Patrick Ness


BİR KİTAP BANA SESLENDİĞİNDE…

Ah, evet, kitapların bana seslendiği doğrudur; hiç değilse bazılarının. Hakkında hemen hiçbir fikrim yokken bile fısıltısını duymuşumdur bazı kitapların. Yazarı kimdir, kitapta hangi konu işlenmektedir, başkarakter harflerden oluşma vücuduna karşın olabildiğince ete kemiğe bürünmüş müdür hiç bilmem ama yine de o kitap bana seslenir.

Efsanevi yazar Siobhan Dowd'un özgün fikrinden esinle Patrick Ness tarafından hayata geçirilen Canavarın Çağrısı da bunlardan biri.

Evet dostum, ah, evet, daha kitabı okumadan canavarın seslenişini duymuştum ve bana (sadece bana) seslendiğine yemin edebilirdim. İlk sayfayı çevirdiğim andan itibaren gerçekten de öyle olduğunu fark ettim elbette. Bunları yazma nedenim de bu gizlenmiş gerçeği sana duyurabilmek içindir. Yineleyeyim: Bazı kitaplar dünyanın kimbilir hangi köşesindeki yazarları tarafından sadece ben okuyayım diye yazılır, Marquez imzalı Yüzyıllık Yalnızlık gibi, King imzalı O gibi, Kafka imzalı Dava gibi, Simmel imzalı Acı Yudum gibi, Ende imzalı Bitmeyecek Öykü gibi… Bu kitaplardan birini veya birkaçını senin de okuman onların bana ait olduğu gerçeğini değiştirmez. Ne? Hayır, şizofren falan değilim. Değilim, değil mi ben? Evet, değiliz.

Canavarın Çağrısı bana ilk kez Dedektif Bol Bel'i imzalamak için bulunduğum Tudem standında seslenmişti: ''Hey! Buradayım.'' Devamı için tıklayın.
 
 
Aramızdaki duvarların hikâyesi...


''Duvar'', hayatımızdaki çizgilerin ve sınırların çoğu zaman bizim eserimiz olduğuna dikkat çekiyor, herkesi bu küçük ayrıntı üzerine düşünmeye davet ediyor.

 
 
 
''İki Dünya Arasında''

A. Ömer Türkeş, Cebimdeki TaşlarHürriyet Kitap Sanat'ta değerlendirdi. 
''Kadın, dil, hafıza''

Murat Cankara, Yok Şehir'i Agos Kitap'ta inceledi. 
 

• Adalet Çavdar, Cebimdeki TaşlarPosta Kitap'ta değerlendirdi: ''Yalnızlığıyla mesut''

 Elif Şahin Hamidi, Bu İş Siniklere Göre Değil'i dokuz8haber.net'te inceledi: ''İnsan hakları ışığında gazetecinin işi''

 Emre Erbatur, Soluğun Mucizesi'ni BirGün Kitap'ta değerlendirdi: ''Mucize duygusunun varoluşsal yitimi''

• Bülent Ayyıldız, Aralığın Onu'nu gazeteduvar.com.tr'ye yazdı: ''George Saunders'ın Aralığın Onu''

• Erol Malçok, Zenginliklerimiz'i t24.com.tr'de inceledi: ''Gerçek Zenginliklerimiz: Bir kitabevi neler başarabilir?''

 Ümit Mutlu, DiskDünya serisini Cumhuriyet Kitap'ın fantastik edebiyat dosyası için kaleme aldı: ''Parodinin dağlarında...'' 

• Kristin Roskifte, dünyanın en seçkin edebiyat ödüllerinden İskandinav Konseyi Çocuk ve Gençlik edebiyatı Ödülü'ne değer görülen kitabı Herkesin Öyküsü'nü Cumhuriyet Kitap için Ümit Mutlu ve Hilâl Aydın'a anlattı: ''1'den 7 buçuk milyara, tüm insanların öyküsü!''


• Koray Avcı Çakman, Hürriyet Gazetesi'nden Ömür Kurt'un Masal Masal Anadolu kitabı hakkındaki sorularını yanıtladı: ''Masalların çıktığı topraklarda yaşıyoruz ama masal anlatmayı bilmiyoruz''

• Nilay Kaya, Kış Ülkesi Çocukları'nı İyi Kitap'ta değerlendirdi: ''Nostaljik bir ütopya: Kış Ülkesi Çocukları''

 Özlem Toprak, Yalnız Kurt ile Vızvız: Denizaltı Macerası'nı İyi Kitap için inceledi: ''Zıt kutupların dostluğu''

 Hazal Baydur, Masal Masal Anadolu'yu İyi Kitap'a yazdı: ''Bir de döndük baktık ki, bir arpa boyu yol gitmişiz!''

 Mehmet Erkurt, Duvarİyi Kitap'ta değerlendirdi: ''Görmek, sorgulamak ve hatırlamak''
 
 

İletişim Departmanı Yöneticimiz Derya Şahin Şan sizin için seçti:

ÖNCÜ KADINLAR, Mary Talbot & Bryan Talbot

Cinsiyet eşitliğine kapı aralayan, nefes kesici bir mücadele

''Normal'' değillerdi. Toplumun gözünde hanımefendilikten yoksun, iyi bir eş ve anne olmaktan uzak, erkeksi ve anormaldiler. 20. yüzyılın başında, Birleşik Krallık gibi muhafazakâr bir kültürün hâkim olduğu coğrafyada kadınlara oy hakkı tanınması, kamusal alanın eşit kullanımının sağlanması ve erkek egemenliğine son verilmesi gibi toplum ve devlet için 'kabul edilemez' konularda görkemli bir direniş sergilediler. Kendilerine aşağılamak için takılan sufrajet lakabıyla dünya tarihinin akışını değiştiren bir harekete öncülük ettiler.

İşte Öncü Kadınlar, üzerinden bir asır geçmesine rağmen hâlen güncelliğini koruyan ve bugünün kadın hakları savunucularına ilham vermeye devam eden sufrajet hareketine tarihsel bir bakış sunuyor.

2015 yılında Madrid Kitapçılar Birliği tarafından Yılın En İyi Grafik Romanı seçilen, Mary & Bryan Talbot imzalı kitap, aynı zamanda Türkiye'de bu konuda yayımlanmış ilk grafik roman olma özelliğini taşıyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaşırken, özgün hikâyesi ve ilgi çekici çizimleriyle sufrajet hareketinin ateşini fişekleyen bütün kadınların yitip giden seslerine, nefeslerine saygı duruşunda bulunan Öncü Kadınlar'ı okumanızı öneririm.

 

* Öncü Kadınlar / Yazan: Mary Talbot / Resimleyen: Bryan Talbot / Türkçeleştiren: Damla Kellecioğlu / Desen Yayınları / 2017 / 192 sayfa / Yetişkin
Sosyal medya aracılığıyla okurlarımızdan gelen yüzlerce paylaşım arasından birini seçtik. @minikkasifim'e bu güzel fotoğraf ve değerlendirme için teşekkür ediyoruz.
Bir sonraki bültenimizde hangi takipçimiz yer alacak, biz de merak ediyoruz.  
 
 
En son ne zaman kan ter içinde, düşe kalka oyun oynadınız? Ben her zaman, her yerde ve her fırsatta oynarım; onunla, onun için… Bir çocuk için… Kavgasıyla, kahkahasıyla, umut olsun diye yarınlara…

Yazmak da bir çocuğun elinden tutup ''haydi gel oyun oynayalım,'' demektir aslında.

Geçmiş-bugün-gelecek; düş-hayal-gerçek, karışır hepsi birbirine. Yazmak, oyunların en güzeli bence… Kaf dağını aşarım, yerin yedi kat altına inerim. Devlerle savaşır, cücelerle dans ederim…

İşte her şey, o bir tek çocuk için. Onun için yazmasam olmazdı…
 

                                                                                                                            İclal Dikici
 
 
 
 
 
 
İyi Kitap 11 yaşında!

2009 baharında, çocuk ve gençlik yayıncılığımızın geleceği adına minicik bir fidan dikerek yayın hayatına merhaba diyen İyi Kitap emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Çocuklarımızı ve gençlerimizi ''iyi kitaplarla'' buluşturma ilkesinden ödün vermeyen İyi Kitap, Türkiye'nin kesintisiz yayımlanan tek çocuk ve gençlik edebiyatı dergisi olarak yakalanması güç bir başarıya imza atıyor.

Geride bıraktığı 122 sayı boyunca nitelikli ve tarafsız yayıncılığından asla taviz vermeyen İyi Kitap, olağanüstü bir sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor ve ilk günden bu yana Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz olarak ulaştırılıyor.

Her biri çocuk ve gençlik edebiyatının içinden gelen 200'ü aşkın bağımsız yazarın kalem oynattığı İyi Kitap, daha uzun yıllar bıkıp usanmadan çocuklar için hep en iyisini, en güzelini aramayı sürdürecek.

Okurlarımızı iyi kitaplarla buluşturacağımız nice mutlu yaşlar kutlamak dileğiyle.

Daima iyi kitaplarla, İyi Kitap'ta kalın…            
Bursa için kitap zamanı

Tudem Yayın Grubu, 7-15 Mart tarihleri arasında, TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek 18. Bursa Kitap Fuarı'na katılıyor.

Yepyeni kitapları ve sevilen yazarlarıyla Bursalı okurlarının karşısına çıkacak olan Tudem, fuar kapsamında gerçekleştireceği imza etkinliklerinde Aytül Akal, Mavisel Yener, Ferda İzbudak Akıncı, Habib Bektaş, Koray Avcı Çakman, Toprak Işık, Çiğdem Gündeş, Elif Yonat Toğay, Seran Demiral ve Aygül Bahar Yılmaz'ı kitapseverlerle buluşturuyor.

Dokuz gün sürecek bu büyük kitap şölenine on yazarı, sekiz markası ve üç ayrı stantta sergileyeceği bin iki yüzü aşkın kültür ve eğitim yayınıyla katılım gösterecek Tudem Yayın Grubu, her yaştan okurlarını Salon 2/402, Salon 4/504 ve Salon 6/301 numaralı stantlarına davet ediyor.
 
Tudem Yayın Grubu'nun ''seslenen'' kitaplarına kulak verin!

Severek okuduğunuz kitaplarımızı bir de ''dinlemeye'' ne dersiniz?
Üstelik istediğiniz yerde ve istediğiniz zamanda…

Tudem Yayın Grubu'nun geniş kitlelere ulaşan, klasikleşen kitapları artık Storytel'de!

Geçtiğimiz aylarda dünyanın en ünlü sesli kitap servislerinden Stroytel'le bir anlaşma imzalayan Tudem Yayın Grubu, mart ayında beş kitabıyla Storytel'in sesli kütüphanesinde yer almaya hazırlanıyor.

Deneyimli seslendirme sanatçıları ya da yazarların kendi sesinden yayına hazırlanan sesli kitaplar dünyanın her yerindeki Storytel aboneleri tarafından dinlenme olanağına erişerek edebiyatın sınırlarını bir kez daha genişletiyor.
 
İçeriğindeki binlerce yerli ve yabancı sesli kitapla benzersiz bir kitap deneyimi vadeden Storytel ile bundan böyle kitap okumaya zaman bulamıyorum bahanelerine yer yok!

Storytel'e Kapiland'ın Kobayları, Çöp Plaza, Sisin Sakladıkları, Süper Gazeteciler ve Mavi Zamanlar romanlarıyla adım atan Tudem Yayın Grubu'nun sesli kitap koleksiyonu her ay yeni kitaplarla zenginleşecek.

Sesli kitaplarımızı keşfetmek ve kendi sesli kütüphanenizi oluşturmak için Strorytel'in web sayfası ile sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın!
Tudem Kitabevleri ''Bahar Etkinlik Programı''nda buluşalım!

Tudem Yayın Grubu yazarları, çizerleri ve atölye uygulayıcılarının yıl boyunca gerçekleştirdikleri okul etkinliklerini, kitap fuarı imza programlarını ve kültür merkezi söyleşilerini beğeniyle takip eden ve bu tür buluşmalara bizzat katılmak için fırsat arayan okurlarımıza güzel bir müjdemiz var!

İstanbul Beşiktaş ve Kadıköy'deki Tudem Kitabevleri, 14 Mart Cumartesi itibarı ile mayıs ayı sonuna kadar, birer hafta arayla, her cumartesi günü saat 13.00'te, renkli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Kitapları en güzel ve etkili şekilde anlatma yolunun karşılıklı etkileşimden geçtiğine inanan iletişim ekibimizin hazırladığı Tudem Kitabevi Bahar Etkinlik Programı; Beyza Akyüz'le çizgi film atölyesinden Nazan Tacer'le bahar çiçekleri tasarlama etkinliğine uzanan on farklı çalışmadan oluşuyor. 

Ücretsiz düzenlenecek etkinliklere katılım, kayıt yoluyla sağlanıyor.

Bilgi ve kayıt için;
Tudem Beşiktaş Kitabevi (0212 514 33 70)
Tudem Kadıköy Kitabevi (0216 541 93 03)

Etkinlik programı ayrıntıları için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
Tudem yazarları Bahçeşehir Koleji Yaratıcı Yazarlık Festivali'ne konuk oluyor

Bahçeşehir Koleji tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Yaratıcı Yazarlık Festivali, ''Sürdürülebilir Dünya İçin Yazar mısın?'' temasıyla, 20-21-22 Mart tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Tudem Yayın Grubu yazarlarından Toprak Işık, Seran Demiral ve Dilek Yardımcı'nın eğitmen, Aşkın Güngör'ün ise jüri üyesi olarak görev üstlenecekleri festivale Türkiye'nin dört bir yanından bini aşkın Bahçeşehir Koleji öğrencisinin katılması öngörülüyor. Bu yılki başlığıyla, ''Sorumlu Tüketim ve Üretim''e dikkat çekmeyi hedefleyen festivalde yarışacak öyküler, ilerleyen aylarda yayımlanacak özel bir anı kitabında toplanacak. 
Ankara Kitap Fuarı'nda son günler...

Tudem Yayın Grubu, sevilen yazarları ve yepyeni kitaplarıyla 28 Şubat tarihinde kapılarını açan 14. Ankara Kitap Fuarı kapsamında okurlarla buluşmaya devam ediyor. 8 Mart akşamına kadar ziyaret edilebilecek fuar, ATO Congresium'da gerçekleştiriliyor. 7 ve 8 Mart tarihlerinde, Miyase Sertbarut ile Habib Bektaş, kitaplarını imzalamak için Tudem'in 605 ve 704 numaralı stantlarında okurlarını bekliyor. 
Çakabey Kitap Günleri'nde buluşmak üzere…

Türk Tarih Kurumu tarafından organize edilen ve İzmir'in kültür-sanat haritasında bambaşka bir yeri bulunan Çakabey Kitap Günleri bu yıl dördüncü kez, 21-29 Mart tarihleri arasında, Tarihi Alsancak Tren Garı'nda düzenlenecek.

Etkinlik seçkisini çeşitli söyleşi-panel ve konserlerle renklendirecek fuarda okurlarıyla buluşacak olan Tudem Yayın Grubu yazarlarının imza günleri programı için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
 
Mekânın sahibi geri geldi!

Miyase Sertbarut'un yüz binlerce okura ulaşan Çöp Plaza isimli çoksatan romanının uzun süredir merakla beklenen ikinci halkası Hayaller Hawaii, çok yakında raflardaki yerini alıyor!

En az birinci kitap kadar çarpıcı olan Çöp Plaza 2, yoksulluğun dramatik bir hikâyeden çok, önlenmesi güç bir sistem bozukluğu olduğuna işaret ediyor. Okurlarını, Fırat ve Murat'ın zihinlerine konuk eden yazar, tüketim, üretim, geri dönüşüm ve adalet konularına güncel ve gerçekçi bir eleştiri getiriyor.
Vazgeçmek yok, yola devam!

Dilek Yardımcı'nın yeni romanı Zıpır, küçük bir köpeğin gerçek ve kurguyla harmanlanmış tutku dolu hikâyesini anlatıyor.

Özgürlüğün sınırları ve sınırsızlığı üzerine düşündüren bu naif kitap, hayal gücünün hayatımıza kattığı manevi değerleri yüceltiyor. Kalbinin sesini dinlerken özgürlük mücadelesi ile sınanmak zorunda kalan Zıpır ''bizi biz yapan'' şeylere tutunmanın önemini hatırlatıyor.
Birlikte hepimiz çok güzeliz…
 

Fatih Debbağ'ın, 2018 Tudem Edebiyat Ödülleri'nde birinciliğe değer görülen eseri Selin Beni Terk Etti, bireysel duyguların yanı sıra toplumsal bilince ve duyarlılığa vurgu yapan naif bir roman.
 
İlk gençlik duygularını keşfe çıkaran, ebeveynlerin kendilerince aldıkları kararların çocuklar üzerindeki yansımalara dikkat çeken içten bir anlatı sunan yazar; bir şehrin kimliğinin insan eliyle adım adım nasıl yok edilebileceğini gözler önüne seriyor.
Takım ruhu başarıyı getirir…

Beyza Akyüz'ün matrak hikâyesi ve Gamze Erdoğan'ın ele avuca sığmaz resimleriyle geniş bir okur kitlesine ulaşan ''Uçan Fare ile Hayalet Hayri'', üçüncü serüvenleri Takım Ruhu ile yine eğlenceyi garantiliyor.

Dinamik kurgusuyla çizgi film tadında bir okuma deneyimi sunan bu neşeli roman, ekip olma ve takım ruhu kavramlarını öne çıkarıyor, başarıya giden yolda önyargılardan kurtulmanın ve hoşgörülü davranmanın önemini hatırlatıyor.
Bahanelerin ardında yatan gerçekliği sorgulamak...

Alman çocuk ve gençlik edebiyatının yükselen yıldızlarından Salah Naoura'nın yeni ''harikası'' Çılgın Süpürge Şipşak, kırmızı bir kanepede başlayıp tozlu çöl yollarına uzanan, casusluk filmlerini aratmayan, çılgın mı çılgın bir serüven!
 
İnsanların zaafları ile yersiz istek ve arzuları üzerine düşündüren çok katmanlı anlatımıyla bir çocuk romanından fazlasını vadeden yazar, tüketim kültürünün vazgeçilmez unsurlarından reklam ve pazarlama taktiklerini de ince ince eleştiriyor.
Kendinizi müziğin ritmine bırakın!

Cary Fagan ve Zoe Si'nin yarattığı ''Yalnız Kurt ile Vızvız'', besteli, güfteli ve de bol alkışlı yepyeni serüvenleri Müzik Macerası ile bu kez sahnelerin tozunu attırmaya geliyor!  
 
Tesadüfen arkadaş olan iki farklı çocuğu, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını konuşturacakları müzikal bir yolculukta buluşturan bu neşeli kitap, yeteneklerini keşfetme sürecindeki küçüklere ilham veriyor.  

Dostluğun, dayanışmanın ve takım çalışmasının önemine vurgu yapan Cary Fagan, tüm çocukları kendi dönüştürme oyunlarını tasarlamaya davet ediyor.
SEN de OKU koleksiyonunun yeni kitabı pek yakında raflara giriyor

Yazar Anne Fine ve çizer Vicki Gausden'in birlikte hayat verdikleri Çöpten Hazine, Tudem'in okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı SEN de OKU koleksiyonundaki yerini alıyor!

Sürekli yere devrildiği için kaderine terk edilen sıradan bir çöp kutusunun nasıl değerli bir hazineye dönüştürülebileceğini gözler önüne seren bu merak uyandırıcı roman, yersiz tüketim alışkanlıklarımızı eleştiriyor, ilham verici bir geri dönüştürme hikâyesi anlatıyor.
Cehennemden çıkmaya hazır mısınız?

2007 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Doris Lessing'in kaleme aldığı Cehenneme İniş Talimatnamesi, hafızasını kaybeden ve gerçeklikle bağını yitiren bir adamın deliliğin kıyılarında gezinen ''uyanış'' öyküsünü anlatıyor.

Neredeyse her cümlesinde yeni fikirlerin yankılandığı, gerçeklik ve deliliği algılayışımızı bambaşka bir boyuta taşıyan bu kışkırtıcı eser, kendine ve çevresine yabancılaşan, düzen içinde ''uyutulan'' modern bireyin, evrenle uyum içindeki ilk benliğini yeniden keşfetme yolculuğuna odaklanıyor.
İnsanın tekinsiz ve zıtlıklarla dolu doğasını keşif

Haritadaki yeri bile neredeyse unutulmuş bir kasabaya bir akşamüstü iki yabancı gelir. Bu yabancıların bildiği tek şey vardır, durup dinlenmeden kazmak. Gerçekten var olduklarını kendilerine kanıtlayacak bir çift başka gözün bile yıllardır topraklarına uğramadığı kasabada bir tedirginlik hâli baş
gösterir. Bütün kasaba, kazıcıların açtıkları çukurlarla dolarken zihinlerdeki sorular ve kuşkular da büyümektedir.

Türkçe edebiyat alanında koleksiyonunu genişletmeye devam eden Delidolu, genç yazar Serkan Kaya Almalı'nın Yuvarlandığım Mezarlar isimli romanını okurlarla buluşturuyor. 2018 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri'nde öykü dalında dikkate değer bulunan Almalı'nın ilk romanı olan Yuvarlandığım Mezarlar, insanın tekinsiz ve zıtlıklarla dolu doğasına doğru okuru bir keşfe çıkarıyor. 
Ne pahasına olursa olsun gerçekleri yazmak…

Ünlü manga ustası Keiji Nakazawa tarafından yaratılan ve atom bombasının etkilerine dair tarihsel bir belge niteliği taşıyan ''Yalınayak Gen'' serisinin uzun yıllardır Türkiyeli okurlar tarafından merakla beklenen altıncı cildi Gerçeği Yazmak, tarihe tanıklık ettirmeye devam ediyor.

İkinci Dünya Savaşı'nda önemli bir dönüm noktası olan Hiroşima'nın bombalanmasını ve atom bombası ertesinde yaşananları küçük bir çocuğun gözünden aktaran bu gerçekçi manga, otobiyografik özellikler taşımasının yanı sıra savaşın trajedisini, yaşanan acıları ve her şeye rağmen dayanışmanın önemini vurguluyor.
Çocukluğunu yaşamak isteyen bütün ''uslu'' çocukların hikâyesi!

Fran Pintadera'nın yazıp Gómez'in resimlediği Uslu Çocuk, ''mutlu aile'' ve ''iyi evlat'' kavramlarını odağına alan incelikli hikâyesiyle, ebeveyn tutumlarının çocukların davranış yönetimindeki rolü üzerine düşündürüyor.
 
''Çocuk olma'' hakkına işaret eden bu duyarlı kitap, farklılıklarıyla gurur duyan ve kendi gibi olmayı tercih eden bütün ufaklıklara ilham kaynağı oluyor.
LGS'de başarıyı yakalamak isteyen öğrencilerin tercihi

BilgiKüpü'nün 8. sınıf öğrencileri için özel olarak hazırladığı LGS Deneme Sınavı Seti, içerdiği yeni nesil sorularla sınavda başarının yolunu açıyor.
50'şer sorunun yer aldığı 8 sözel deneme sınavı ve 40'ar sorunun yer aldığı 8 sayısal deneme sınavından oluşan set, ''çek kopar'' yapısı sayesinde ayrılabiliyor, bağımsız olarak da uygulanabiliyor.
Kitapçıklarda yer alan konu analizi ve skor tablosu sayesinde öğrenciler, doğru-yanlış sayısı, ham puan ve başarı yüzdesini kolayca hesaplayabiliyor.
BlokTest Tekrar Testleri ile test çözmede hız kazan

Sekizinci sınıf öğrencileri BlokTest Tekrar Testleri ile derste öğrendiklerini pekiştiriyor ve test çözmede hız kazanıyor.
Tekrar Testleri'nde yer alan dört ayrı test türüyle sırasıyla kazanımlar, ünite bilgileri, dönem bilgileri ve öğretim yılının tamamında edinilen bilgiler sınanıyor. Uygun fiyatıyla dikkat çeken Tekrar Testleri, ister soru bankası şeklinde, ciltli; ister çek-kopar sayfalar hâlinde, yaprak test olarak kullanabiliyor. 
İyi Kitap'ın 122. sayısı yayımlandı

Türkiye'nin tek çocuk ve gençlik edebiyatı dergisi olan İyi Kitap 11 yaşında! 2009 yılından bu yana kesintisiz yayımlanarak bir edebiyat dergisi için yakalanması zor bir başarıya imza atan İyi Kitap'ın 122. sayısı yine birbirinden güzel kitaplar ve inceleme yazılarıyla dolu.

Tudem Yayın Grubu bünyesinde çıkarılan ve ücretsiz olan İyi Kitapwww.iyikitap.net, Issuu ve Magzter üzerinden de okuyabilir, dilerseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İyi Kitap ile ilgili güncel bilgilerden haberdar olmak için derginin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.
 
 
Copyright © 2020, Tudem Yayın Grubu, tüm hakları saklıdır.
Bu e-posta, Tudem Yayın Grubu iletişim listesine kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir. 
 
TUDEM YAYIN GRUBU
1476/1 Sokak No:10/51 35220 Alsancak, Konak / İzmir
Tel: 0(232) 463 46 40 Faks: 0(232) 464 11 73
www.tudem.com 
 
İş bu bilgilendirme e-postalarımız 6698 sayılı kanun kapsamında ilgili maddelere uygun olarak yapılmaktadır. 6698 sayılı KVKK Kanunu kapsamında Kişisel Veriler ile İlgili Aydınlatma metnimize www.tudem.com/KVKK adresinden ulaşabilirsiniz.