İçimizdeki baharı uyandıran nisan ayını kimse evlerinde karşılamayı beklemiyordu şüphesiz. Distopik kurmacaların yaşamlarımızdan çok da uzakta olmadığını gördüğümüz bugünlerde, özellikle küreselleşme, doğanın insanla savaşı, toplum, birey ve yalnızlık gibi kavramların yanı sıra teknolojiye rağmen insanın kimi konularda yaşadığı acizlik üzerine de daha çok düşünüyoruz. Biz, bu süreci edebiyatın iyileştirici gücüyle atlatacağımıza inanıyoruz. Çok değil, daha birkaç hafta öncesine kadar hepimiz zamanla yarışıyorken, şimdilerde geçmek bilmeyen zamanı nasıl yöneteceğimize dair ipuçları arıyoruz.

Salgın endişesiyle evlerimize kapandığımız bu sancılı dönemde en büyük sığınağımız ise her zamanki gibi kitaplar oluyor. Saçlarımızı ıslatacak nisan yağmurlarını, içimizi ısıtacak bahar güneşini bir süreliğine tenimizde, nefesimizde hissedemesek de kitaplar sayesinde gündüz düşlerine dalmakla yetiniyoruz.

Beklemek zor. Sokaklara, doğaya, bizi biz yapan güzelliklere ne zaman kavuşacağımızı; sevdiklerimizi ne zaman doyasıya kucaklayacağımızı kestirmek şimdilik güç. Ama her şeye rağmen umut edebiliriz. Ne de olsa umut ettiğimiz sürece varız. Aramıza mesafeler girse de, uzakları yakın edecek kudret de yine bizim elimizde. Güzel günler, çok yakında gelecek. İşte o vakte kadar okuyun, sevgili dostlarımız. Evde kitap okumak sizi koruyacak, okumak ruhunuzu tüm kötülüklerden arındıracak. Çünkü #EvdeKitapOkumakKoronadanKorur

Karantina günlerinde de çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Aramızda korumamız gereken tüm sosyal mesafelere rağmen, yazarlarımızın ve okurlarımızın manevi desteği ile gücümüze güç katıyoruz. #Tudemyanında başlığı ile ücretsiz erişime açtığımız eğitim ve kültür içeriklerimiz 16 Mart - 3 Nisan tarihleri arasında 1.876.833 kez indirilerek büyük bir rekora imza attı. Öğrenciler, eğitimciler ve anne babalardan tam not alan çalışma, her gün yenilenen ücretsiz içerikler ile nisan ayı boyunca da devam edecek. Elimizden geldiğince, evde oturduğunuz günleri çok daha anlamlı kılacak, sizlere yeni deneyimler kazandıracak haberlerle dolu bir bülten hazırlamaya gayret gösterdik. Artık okuma sırası sizde... 
 
 

Tudem Yayın Grubu, Korona Günlükleri'ni okumak için tıklayın.

Yetişkin edebiyatı alanında ve roman dalında düzenlenen 17. Tudem Edebiyat Ödülleri'nde dereceye girenler belli oldu. 

Edebiyatımıza çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla 2003 yılından bu yana gerçekleştirilen Tudem Edebiyat Ödülleri, 17. yılında çocuk edebiyatı alanında resimli kitap dalında, yetişkin edebiyatı alanında ise roman dalında düzenlenmişti.
 
Asuman Kafaoğlu-Büke, Beliz Güçbilmez, Ceyhan Usanmaz, Hüseyin Kıran ve Oylum Yılmaz'dan oluşan Roman Yarışması seçici kurulu, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri toplantıda dereceye girenleri belirledi.
 
65 dosyanın başvurduğu yarışmada birincilik ödülünü ''Bay Erdal'ın Tehlikeli Alakaları'' adlı dosyası ile
Cem Aydoğan kazandı. İkincilik ödülüne ''Miras'' ile Canan Özdek, üçüncülük ödülüne ise ''Tanrı Küçük Tahta Parçalarını Sevmezdi'' ile Pınar Seyhun değer görüldü.
 
Dereceye giren isimlere, heykeltıraş Ozan Ünal'ın tasarladığı ödül heykellerinin yanı sıra birinciye 10.000 TL, ikinciye 7.500 TL, üçüncüye 5.000 TL para ödülü verilecek. 

17. Tudem Edebiyat Ödülleri kapsamında, çocuk edebiyatı alanında ve resimli kitap dalında yarışan dosyaların sonucu şubat ayının sonunda duyurulmuştu. 

Tudem Yayın Grubu'nun 35 yıllık yayıncılık birikiminin en değerli meyvelerinden biri olan Tudem Edebiyat Ödülleri, tarafsız duruşu ve nitelikli eserleri ön plana çıkaran yapısıyla edebiyat dünyasının önemli referanslarından biri olma özelliği taşıyor. 
Çalışanlarımızın sağlığı birinci önceliğimiz

110 kişilik geniş ekibiyle Türkiye'nin önde gelen yayınevlerinden biri olan Tudem Yayın Grubu, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü kapsamında alınan sağlık tedbirleri uyarınca, 18 Mart çarşamba itibarı ile evden çalışma sistemine geçti. 

Başta Bilgi İşlem, Satış Destek, Muhasebe, Finans ve İletişim birimleri olmak üzere bütün departmanlarımız her türlü teknik donanım ve altyapıya sorunsuz erişerek, evlerinin huzurunda çalışmalarını sürdürmeye başladı.

Tudem Yayın Grubu'nun, yaklaşan büyük sağlık tehdidini öngörerek aldığı bu hızlı karar sayesinde, Tudem Yayın Grubu çalışanları her türlü endişe ve tehlikeden uzakta, çalışmanın, üretmenin ve yeni bir iş modeli deneyimlemenin mutluluğunu paylaşıyor.
Karantina günlerinde, Tudem Yayın Grubu'nun ''seslenen'' kitaplarına kulak verin!

Severek okuduğunuz kitaplarımızı bir de ''dinlemeye'' ne dersiniz?

Üstelik istediğiniz yerde ve istediğiniz zamanda...

Tudem Yayın Grubu'nun geniş kitlelere ulaşan, klasikleşen kitapları artık Storytel'in sesli kütüphanesinde!

Deneyimli seslendirme sanatçılarının ya da yazarların kendi sesinden yayına hazırlanan sesli kitaplar dünyanın her yerindeki Storytel aboneleri tarafından dinlenerek edebiyatın sınırlarını bir kez daha genişletiyor.

Storytel'e Kapiland'ın Kobayları, Sisin Sakladıkları, Çöp Plaza - 1, Mutluluk Sokağı, Mavi Zamanlar ve Süper Gazeteciler - 1 romanlarıyla adım atan Tudem Yayın Grubu'nun sesli kitap koleksiyonu yeni kitaplarla zenginleşecek.

Sesli kitaplarımızı keşfetmek ve kendi sesli kütüphanenizi oluşturmak için Storytel'in web sayfası ile sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın!
''Tudem Yanında'' fark yarattı
 
Tudem Yayın Grubu'nun, Covid-19 salgını sürecinde #Tudemyanında başlığı ile ücretsiz erişime açtığı eğitim ve kültür içerikleri 16 Mart - 3 Nisan tarihleri arasında 1.876.833 kez indirildi. Öğrenciler, eğitimciler ve anne babalardan tam not alan çalışma, her gün yenilenen ücretsiz içerikler ile devam ediyor.
 
''Evde sıkılma, Tudem yanında'' sloganı ile Tudem Yayın Grubu'nun kültür ve eğitim yayınlarından farklı sınıf ve yaş grupları için hazırlanan içerikler ücretsiz olarak erişime açılmıştı.
 
16 Mart - 3 Nisan tarihleri arasında tudem.com/tudem-yaninda sayfasına yüklenen ve okul öncesinden sekizinci sınıfa kadar konu anlatımı, alıştırmalar, testlerden oluşan eğitim e-çalışma sayfalarının yanı sıra, Tudem Yayın Grubu'nun sevilen öykü, roman, şiir ve başvuru kitaplarından seçilen bölümlerden oluşan içerikler öğrenciler ile anne babalar tarafından büyük ilgiyle karşılandı.
Yazarlarımız canlı yayınlarla evlerinize konuk oldu

Covid-19 salgını nedeniyle ülke genelinde alınan tedbirler kapsamında iptal edilen sosyal etkinlikler arasında kitap fuarları, imza günleri ve söyleşi programları de yer alıyor.

Tudem Yayın Grubu fuar ve okul etkinliklerinin ertelenmesi üzerine hayata geçirdiği #tudemyanında projesi ile yine bir ilke imza attı ve Tudem yazarlarını Instagram canlı yayınlarıyla okurlarının evlerine konuk etti. 

Sevilen yazarlarımızdan Koray Avcı Çakman, Elif Yonat Toğay, Hanzade Servi, Aytül Akal, Alper Akal, Mavisel Yener, Ferda İzbudak Akıncı, Beyza Akyüz ve Toprak Işık farklı günlerde, kendi evlerinde ya da Tudem Kitabevlerinde gerçekleştirdikleri canlı yayın söyleşileri ile on binlerce kitapseverle buluştu.  
Siz evde kalın diye İyi Kitap'ın 11 yıllık arşivi yayında!

Türkiye'nin tek çocuk ve gençlik edebiyatı dergisi İyi Kitap'ın 11 yıllık arşivine iyikitap.net üzerinden ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz?

Çocuklarımızı ve gençlerimizi ''iyi kitaplarla'' buluşturma ilkesinden ödün vermeyen İyi Kitap, Türkiye'nin kesintisiz yayımlanan tek çocuk ve gençlik edebiyatı dergisi olarak yakalanması güç bir başarıya imza atıyor.

Geride bıraktığı 122 sayı boyunca nitelikli ve tarafsız yayıncılığından asla taviz vermeyen İyi Kitap, olağanüstü bir sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor ve ilk günden bu yana Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz olarak ulaştırılıyor.

Her biri çocuk ve gençlik edebiyatının içinden gelen 200'ü aşkın bağımsız yazarın kalem oynattığı İyi Kitap, bıkıp usanmadan çocuklar için hep en iyisini, en güzelini aramayı sürdürüyor. 
 
 

#EvdeKitapOkumakKoronadanKorur

Şimdi kitaplara sığınma zamanı...

Kendimize bolca vakit ayırma fırsatına eriştiğimiz şu günlerde, evde kitap okuyarak ruhumuzu arındırmak gibisi yok!

Sevilen yazarlarımızdan Aşkın Güngör, Aytül Akal, Dilek Yardımcı, Mavisel Yener, Mehmet Atilla, Çiğdem Gündeş, Ferda İzbudak Akıncı, Habib Bektaş, Handan Gökçek ve Raşel Meseri karantina günlerini edebiyatla iç içe geçirebilmeniz için seçti...

Kitap önerileri için tıklayın:

 
 
 
Isabel Allende'den renklenecek bir hikâye!

Hem herkesi içine alan bir hikâye hem de benzersiz bir boyama kitabı olan Porselen Peri, yalnız bir adamın ansızın değişen hayatına ayna tutuyor.

İham verici bir değişimin kapılarını aralayan kitap, yaratıcılığı harekete geçirip duygulara hitap ediyor.
 
 
''Kederi ve sıkışan kalpleri anımsatan taşlar''

Feryal Saygılıgil, Cebimdeki Taşlart24.com.tr'de değerlendirdi.
''Resmi tarihin bellek silme operasyonu''

Hasan Öztürk, Yok Şehir'i Cumhuriyet Kitap'ta inceledi. 
 

• Aynur Kulak, Cebimdeki Taşlarajanliterer.kitap365.com'da değerlendirdi: ''Kadınların cebinden dökülmesi gereken taşlar''

 Serkan Murat Kırıkçı, Yok Şehir'i BirGün Kitap'ta inceledi: ''Gerçeğin hakikatini ararken''

 Telif Eserler Yayın Koordinatörümüz Hülya Dayan ve editörümüz Burhan Düzçay, Gazete 9 Eylül'ün çocuk edebiyatı dosyasına konuk oldu: ''Çocuk edebiyatı çocuk işi midir?''  


• Koray Avcı Çakman, Hürriyet Gazetesi'nden Ömür Kurt'un Masal Masal Anadolu kitabı hakkındaki sorularını yanıtladı: ''Masalların çıktığı topraklarda yaşıyoruz ama masal anlatmayı bilmiyoruz''

• Nilay Kaya, Kış Ülkesi Çocukları'nı İyi Kitap'ta değerlendirdi: ''Nostaljik bir ütopya: Kış Ülkesi Çocukları''

 Özlem Toprak, Yalnız Kurt ile Vızvız: Denizaltı Macerası'nı İyi Kitap için inceledi: ''Zıt kutupların dostluğu''

 Hazal Baydur, Masal Masal Anadolu'yu İyi Kitap'a yazdı: ''Bir de döndük baktık ki, bir arpa boyu yol gitmişiz!''

 Mehmet Erkurt, Duvarİyi Kitap'ta değerlendirdi: ''Görmek, sorgulamak ve hatırlamak''
 
 

Telif Eserler Yayın Koordinatörümüz Hülya Dayan sizin için seçti:

PRİMATLAR BANYO SIRASINDA, Mustafa Kemal Yılmaz & Oğuz Demir


Popüler bilimin oyunbaz bir dille buluştuğu egzotik bir cümbüş: Primatlar Banyo Sırasında
 
Havanın bunaltıcı derecede sıcak olduğu bir gün, ormandaki primatlar banyo yapmak için sıraya giriyor. Kiminin elinde sabunu, kiminin terliği, kiminin ise böğürtlen sepeti... Kimi gırla neşeli, kimi ise sabırsız ve oldukça aksi... Bu sırada kimler yok ki! Pembe yüzlü Japon Şebeği, Cüce İpek Maymun, Sifaka, Gibonlar ve daha nicesi. Fakat sorun şu ki, sıra bir türlü ilerlemiyor ve kimse sebebini bilmiyor.

Primatlar Banyo Sırasında, şiirsel anlatımıyla Madagaskar'dan Brezilya'ya dünya üzerindeki pek çok primatın yaşamına göz kırpıyor. İnsan türü olarak dahil olduğumuz benzersiz çeşitliliği oyunbaz bir dille anlatan hikaye, gündelik hayatın dışından karakterleri, yani Primatlar takımını, gündelik hayatın içinden bir karede fotoğraflıyor. Aksiyonu bol bu kitap, primatlar takımında hangi canlıların yer aldığını ve sahip olduğu özelliklerini hem hikâyenin akışında hem diyaloglar içinde kelime oyunları ile anlatıyor. Oğuz Demir'in renkli ve neşeli çizimleri ise metinle âdeta ahenkle dans ediyor. Kitabın dikkat çekici bir başka özelliği de son sayfalarında yer alan ve her biri yalın bir dille tanıtılan primatların ''Geniş Aile'' albümü. Çocuk ve hangi yaştan olursa olsun popüler bilimi seven bütün yetişkinlerin okuyabileceği yaşsız bir kitap.


 
* Primatlar Banyo Sırasında / Yazan: Mustafa Kemal Yılmaz / Resimleyen: Oğuz Demir / Uçanbalık Yayınları / 2020 / 44 sayfa / Her Yaş
Sosyal medya aracılığıyla okurlarımızdan gelen yüzlerce paylaşım arasından birini seçtik. @okumali_mi'ya bu güzel fotoğraf ve değerlendirme için teşekkür ediyoruz. 

Bir sonraki bültenimizde hangi takipçimiz yer alacak, biz de merakla bekliyoruz.  
 
 
Kendimi bildim bileli yazar olmak isterdim. Bence yazma tutkusunun öncesinde okuma sevgisi var. Evin en küçüğüydüm. Annem, babam, iki abim, hepsi okumayı seven, kitaba değer veren insanlardı. Evde kitaplardan, yazarlardan konuşulurdu. Böyle bir ortamda hiç fark etmeden ve zorlanmaksızın ben de okumayı sevdim. Bir de annem bize çoğunu kendisinin uydurduğu masal ve öyküler anlatırdı. Sanırım buradan da hayal dünyanda kurduğun öyküleri başkalarıyla paylaşmak zihnime girmiştir. 

Yazmak etkin olmak anlamına da geliyor. Dünyadaki dönüşüme herkes kendi yaşam pratiği ile katılıyor. Yazarlar da öyle… Ancak pek çok başka uğraştan farklı olarak yazarların etki alanı çok geniş olabiliyor. Sınırları yazarın ve okurun hayal gücü belirliyor. Bu genişlik içerisinde varolmak kendimi daha etkin hissetmemi ve yaşama katılmamı sağlıyor. Yazdıkça rahatlıyorum.

Bu tutku çocukluktan beri içimde olduğundan, yazmasaydım eksik hissederdim kendimi. Bende tatmin edilmemiş bir arzu olarak kalırdı ve sanırım o arzu canımı yakardı. Gerçi bazen benim için yazının yerini bilimin de alabileceğini düşünmüyor değilim.

                                                                                                                     
                                                                                                                         Toprak Işık
 
 
 
 
 
 
''Tudem Yanında'' tüm sınıflar için ücretsiz içeriklerle devam ediyor

Tudem Yayın Grubu'nun, Covid-19 salgını sürecinde #Tudemyanında başlığı ile ücretsiz erişime açtığı eğitim ve kültür içerikleri 16 Mart - 3 Nisan tarihleri arasında
1.876.833 kez indirildi. Öğrenciler, eğitimciler ve anne babalardan tam not alan çalışma, hafta içi her gün yenilenen içeriklerle devam ediyor.
 
''Evde sıkılma, Tudem yanında'' sloganı ile Tudem Yayın Grubu'nun kültür ve eğitim yayınlarından farklı sınıf ve yaş grupları için hazırlanan içerikler ücretsiz olarak sunuluyor.
  
''Öğrencilerin yanında olmayı sürdüreceğiz.''
 
Tudem Yayın Grubu Genel Müdürü Sinan Çam, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde dayanışmanın öneminin daha iyi anlaşıldığına dikkat çekti.
Çam, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un ''Evde olduğunuz sürede bol bol kitap okuyun'' çağrısından hareketle ve sosyal sorumluluk bilinciyle başlattıkları #Tudemyanında çalışmalarına gösterilen yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdi:
''Yayıncı olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Okul öncesinden sekizinci sınıfa, erişime açtığımız ücretsiz içerikler üç haftada 1.876.833 kez indirildi. Binlerce teşekkür mesajı aldık. Okurlarımıza, öğrencilerimize, eğitimcilerimize, velilerimize gösterdikleri yoğun ilgiden ötürü teşekkür ederiz. Bu zor süreçte yanlarında olmayı sürdüreceğiz.''
Yazarlarımızla el ele verdik, yanı başınızdayız...

Salgın nedeniyle evlerimize kapandığımız bugünlerde, çekirdek ailemiz dışında sosyalleşebildiğimiz tek ortam sanal medya oluyor. Hemen her mecrada yayımlanan söyleşiler, konserler, interaktif etkinliklerle zor günler biraz daha dayanılır hissediliyor. Okullar henüz kapılarını yeni kapamışken, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un ''Çocuklar, evde geçireceğiniz süre zarfında bol bol kitap okuyun'' önerisini dikkate alan Tudem Yayın Grubu karantina günlerinde yazarlarla olan işbirliklerini arttırıyor.

Geçtiğimiz iki hafta boyunca dokuz ayrı yazarıyla Tudem Kitabevleri ile yazarların kendi evlerinde canlı yayın söyleşileri gerçekleştiren iletişim ekibimiz, nisan ayı için yeni sürprizler hazırlıyor. İki yazarlı canlı yayın söyleşileri, ödüllü bulmacalar, etkileşimli bant yayınları, çeşitli röportajlar ile yazarlarımız bu zorlu dönemde evlerinize konuk oluyor.

Güncel yayın programımız için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. 
Siparişleriniz emin ellerde...

Karantina günlerini katlanılır kılan yegâne şey kitaplar kuşkusuz. Raflara kaldırdığımız kitaplar peşi sıra okunmaya başlayınca yerine yenilerini eklemek ise kaçınılmaz oluyor. Ülke genelindeki pek çok kitabevinin salgın nedeniyle kapılarını kapattığı bir dönemde, kitaba dokunup, sayfalarını koklamak şimdilik uzak bir hayal. Oysa Tudem'in sanal kitabevi shop.tudem.com 7/24 hizmetinizde! Her yerde karantina tedbirleri alınmışken, ''internet üzerinden alışveriş sağlıklı olur mu?'' endişelerine ise asla mahal yok!

Tudem Yayın Grubu olarak çalışanlarımızın ve okurlarımızın sağlığı birinci önceliğimiz. Öyle ki, internet üzerindeki alışverişlerinizi en hijyenik ve hızlı şekilde sizlere ulaştırabilmek için büyük gayret sarfediyoruz. Kitabevlerimiz bir süreliğine fiziki olarak kapanmış olsalar da kitaplarımızı sizlere ulaştırabilmek için her türlü altyapımız hazır. İki gruba ayrılarak haftalık çalışma düzenine geçen depo ve sevkiyat ekibimiz; sosyal mesafe kuralına uyarak, en yüksek hijyen standartlarında sizlere kusursuz Tudem kalitesini sunabilmek için var güçleriyle çalışmaya devam ediyor. 
Sanal mağazalarımız 7/24 hizmetinizde!

Siz değerli okurlarımız ve çalışanlarımızın sağlığını önemsiyoruz.

Bu doğrultuda Covid-19 salgını için alınan tedbirler gereğince, İstanbul Beşiktaş ve Kadıköy, Ankara Kızılay ve İzmir Alsancak kitabevlerimizi, 20 Mart Cuma, 18.00'den itibaren geçici bir süreliğine kapatma kararı aldık.

Kitaplarımızı, uygun hijyen koşullarında hizmet veren internet kitabevimiz shop.tudem.com ile hepsiburada.com ve amazon.com.tr üzerindeki sanal mağazalarımız aracılığıyla sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz. 
Evde sıkılma, hayatı majandala!

Zaman en değerli şey şüphesiz. 15-20 gün öncesine kadar zamanla yarışıp onu planlamaya çalışırken, karantina günlerinde zamanı boşa geçirmemek için farklı uğraşlar peşine düşüyoruz. Peki ya zamanı doğru ve verimli yönetmenin inceliklerini biliyor muyuz? İşte tam da bu noktada Yıldıray Karakiya ve M. Banu Aksoy'un ortak imzasını taşıyan Majanda devreye giriyor. Alışılagelmiş tüm ajandalardan farklılaşan özgün tasarımıyla dikkat çeken Majanda, yemek tariflerinden bulut gözlemine, kolayca yapılabilecek deneylerden kısa öykülere uzanan dopdolu sayfalarıyla evde kaldığımız şu günlerde eğlenceyi garantiliyor! ''Nisan ayında ajanda mı alınır?'' demeyin sakın! Yılın bitmesine daha dokuz ay var. Üstelik geçtiğimiz üç ayın sayfalarını doldurmak için de epeyce zamanınız...
O hâlde daha ne duruyorsunuz, evde keyfinize bakın ve hayatı majandalayın!
Evdeyim, okuyorum, ''Çalışma Yaprakları'' ile okuduklarımı pekiştiriyorum…

Uzaktan eğitim döneminde çocukların boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için birinci öncelikleri kitaplar olmalı.
 
Okumanın değiştirdiğine ve zenginleştirdiğine inanan Tudem Yayın Grubu, renkli kitap koleksiyonundan aldığı esin ve uzman öğretmenlerle kurduğu işbirliğinden hareketle ''Çalışma Yaprakları'' projesini hayata geçirdi.

Yayın grubumuzun koleksiyonunda yer alan kitapların çocuklar tarafından daha etkileşimli bir şekilde okunması ve okunan metinlerden farklı kazanımlar elde edilmesi amacıyla hazırlanan ''Çalışma Yaprakları'' özgün içerikleriyle de dikkat çekiyor. Kitabı okumadan önce, okurken ve okuduktan sonra yanıtlanacak sorulardan oluşan ''Çalışma Yaprakları'' öğrencilerin okuduğunu anlama, yaratıcı düşünme ve yazma, kurgu oluşturma, hikâyeleştirme, eleştirel düşünme ve empati yapma becerilerini geliştiriyor.

Şu âna kadar 94 kitap için yayımlanan ''Çalışma Yaprakları''nın ilerleyen dönemlerde yeni kitaplarla zenginleştirilmesi ve Tudem Yayın Grubu'nun bütün koleksiyonuna yayılması planlanıyor.
Bu indirim kaçmaz!

Karantina günleri kitapsız geçmez diyenlere müjdemiz var!

İnternet kitabevimiz shop.tudem.com'da tüm kitaplarımız % 30 indirimde!
​Üstelik 30 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bu büyük fırsatı sakın kaçırmayın, evde kitapsız kalmayın...

Unutmayın, #EvdeKitapOkumakKoronadanKorur
Çocukları ''Düşünme Sanatı'' ile tanıştırma vakti

Neden sokağa çıkamıyorum?
Okula gitmeden de derslerimi öğrenebilir miyim?
Başkalarının benim adıma aldığı kararlar ne kadar doğru?

Çocukların dünyasını ve gerçeklik algısını altüst eden Covid-19 virüsü, yarattığı kaos ve endişe ortamının yanı sıra, yanıtlaması güç pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. 

Alıştıkları düzenden ve günlük alışkanlıklarından bir anda vazgeçmek zorunda kalan küçüklerin imdadında, dünyaca ünlü Fransız filozof ve yazar Oscar Brenifier'nin yirmi kitaplık ''Filozof Çocuk'' serisi yetişiyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın
İçinizdeki yazarı uyandırma vakti

Evde oturduğunuz bugünlerde, siz de okuduğunuz kitaplardaki gibi hikâyeler yazmaya özeniyor ama nereden başlayacağınızı kestiremiyor musunuz? Zihniniz fikirlerle dolup taşsa da masanın başına geçince bunları nasıl yazıya dökeceğiniz konusunda endişe mi duyuyorsunuz? O zaman bu kitap tam size göre! 

Yazmak için sadece hayal gücüne sahip olmak yetmez. Harika bir fikri olağanüstü bir hikâyeye dönüştürebilmek için izlemeniz gereken bazı önemli adımlar var. Görülmemiş girişlere, görkemli gelişmelere ve süper sonlara imza atarak belki de hayatınızın en güzel hikâyesini yazabilirsiniz. Evet, yanlış okumadınız. Kimbilir içinizdeki yazar belki tam da şu karantina günlerinde açığa çıkacak...

Simon Cheshire'ın yazmak isteyen ya da yazı konusunda kendisini geliştirmeyi amaçlayan okurlar için özel olarak hazırladığı Benim Hikâyem, türünün en iyi örneklerinden olup zevkli alıştırmalar ve renkli görseller eşliğinde kurmacanın doğasını anlatıyor. Kitabı eline alan her yaştan okurun içindeki gizli yazarı uyandırmayı hedefliyor.

Ne duruyorsunuz, bunca zamandır başkalarının hikâyelerini okuduğunuz yeter.

Artık yazma sırası sizde!
Ne de olsa evde bolca vaktiniz var…
Covid-19 virüsünü matematiğin diliyle anlamaya çalışmak...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının günlük tablosunu incelediğimizde, harflerden çok sayılar dikkatimizi çekiyor. Toplam test sayısı, toplam vaka sayısı, toplam iyileşen hasta sayısı derken; sürekli değişkenlik gösteren sayılar yüzünden çocukların aklı karışıp duruyor.
 
Peki, adında bile sayılar bulunan mikroskobik bir virüsün matematikle nasıl bir ilişkisi olabilir? Daha da önemlisi, yetişkinler bunu küçüklere nasıl anlatabilir?

Toprak Işık matematiğin kitabını yazdı!

Aselsan ve Tübitak'taki çalışmalarıyla tanınan mühendis, yazar Toprak Işık'ın matematiği sıkıcı ve zor bulanları önyargılarından kurtarmak adına özenle hazırladığı ''İşlem Tamam'' serisi, doğru dille ve yöntemle anlatılan matematiğin katıksız bir eğlenceye dönüşebileceğini savunuyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın:
Kitap okumaya kısa bir ara, biraz da elleriniz çalışsın!..

Karantina günlerinde, origami ustası Nazan Tacer ile civcivden konuşan balığa, tahterevallideki kuşlardan ejderhaya kadar birbirinden eğlenceli katlamalar yapmaya hazır mısınız?

Origaminin ABC'sinden, temel katlama tekniklerine; kolay anlaşılır tanımlar, püf noktalar ve pratik önerilerle zenginleştirilen origami kitapları, geçmişi uzak doğuya dayanan bu kadim sanata merak saran herkesin başvuruda bulunacağı kapsamlı birer kılavuz.
 
Kâğıdı hayallerinizle buluşturacağınız origami serüveninizde, yaratıcılığınızı ve ellerinizi konuşturma sırası sizde! Bundan böyle kâğıttan tavşan, kelebek hatta sevimli bir fil ailesi katlamak hiç de zor olmayacak.

Renkli kâğıtları katlayın, kesin, kıvırın, yapıştırın.
Genç ve gözü pek bilim tutkunları iş başına!

İngiliz yazar Sean Connolly'nin, popüler bilim konularını eğlenceli bir dille anlatmaya çalıştığı Tehlikesavar Matematik Cambazları, Destansı Mühendislik Faciaları ve Felaketsavar Bilim Tutkunları, güncel ve geçerli içeriğiyle her kitaplıkta bulunması gereken, olmazsa olmaz kitaplardan...

Karikatür tadındaki çizimleri ve özgün sayfa tasarımıyla farklılaşan bu ansiklopedik kitaplar, çocukları aydınlatan zengin içeriğinin yanı sıra, meraklı okurların iştahını kabartacak ilginç deneylere ve heyecan verici mücadelelere yer veriyor.

Ok ve yayı icat eden ilk insanlardan, salgın hastalıklara karşı aşı geliştirmeye çalışan araştırmacılara; bilimin olağanüstü şaşırtıcı gerçeklerini okurların bizzat deneyimlemesine fırsat tanıyan bu interaktif kitaplar, gerçek birer genel kültür deposu.
Evde kalan hereksin bir Akıl Fikir Kitabı olmalı...

Aygül Bahar Yılmaz'ın yazıp Güneş Bloedorn'un resimlediği Akıl Fikir Kitabım, çocukların yaratıcılığını geliştirip onları sürekli yeni şeyler üretmeye teşvik eden, etkileşimli bir başvuru kaynağı.

Her sayfası ayrı bir keşif ve farklı bir deneyim sunan bu etkinlik kitabı, merak duygusunu tetikleyici yönergeleriyle okurlarının hayal güçlerini zenginleştiriyor, bakış açılarını çeşitlendiriyor.

Özgün içeriğiyle fark yaratan Akıl Fikir Kitabım, bilimden sanata, tarihten teknolojiye onlarca farklı konu üzerine düşünmeye, araştırmaya, tasarlamaya, yazmaya, çizmeye ve hatta karalamaya davet ediyor.
Karantina günlerinde okuduğun kitapları ömrün boyunca hatırlaman için…

Geçenlerde okuduğun kitabı bir arkadaşına mı önermek istiyorsun.
Hani şu, özgün hikâyesi ile seni cezbeden. Üstelik resimleri de çok etkileyici olan.
Yazarı İngiliz miydi acaba? Yoksa Yeni Zelandalı mı? Sahi, çizeri kimdi?
Daha yeni okumuştun oysa…

Bundan böyle, okuduğun hiçbir kitabın hiçbir ayrıntısını unutmayacaksın. Nasıl mı? Tabii ki kitap kurtları için özel olarak hazırladığımız Kitap Günlüğüm ve sana yol gösterecek kirpimiz sayesinde. Bir de arada sırada karşına çıkıp sana kitapların renkli dünyasıyla ilgili ilginç bilgiler anlatacak Canavar Kardeşler var tabii...

Kitap Günlüğüm, okuduğun kitaplara dair ayrıntıları, görüşleri, önerileri not edip yıllar boyunca saklayabilmen, sonra tekrar bakıp hatırlayabilmen için tasarlanan pratik ve eğlenceli bir günlük.
''Diskdünya'' ile tanışmanın tam zamanı...

İngiliz mizah ustası Sör Terry Pratchett'ın, dünya çapında 85 milyonun üzerinde satan 41 kitaplık, kültleşmiş ''Diskdünya'' serisinin namını duymayan kalmadı. Ancak henüz okumaya vakit bulamayanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Covid-19 salgını nedeniyle evlerimize çekildiğimiz bugünler, efsane seriyi keşfetmek için olağanüstü bir fırsat!

Hazır, serinin ilk kez Türkçeye çevrilen 19. halkası Kilden Ayaklar da raflarda yeni boy göstermeye başlamışken ''Diskdünya'' evreniyle tanışmamak olmaz.

Niran Elçi'nin pürüzsüz Türkçesi ve Delidolu'nun özenli baskısıyla Türkiye'deki okurlarının karşısına çıkan ''Diskdünya''ya balıklama dalış yapmanız için önerimiz, serinin Eşit Haklar, Mort, Piramitler, Muhafızlar! Muhafızlar!, Küçük Tanrılar ya da İlginç Zamanlar isimli kitaplarından biriyle başlamanız.

Serinin 41 kitaptan oluşması ise gözünüzü hiç korkutmasın! Zaten ille de ilk kitaptan, yani Büyünün Rengi'nden başlamanızı gerektirecek bir öncelik de yok. İyisi mi siz, Türkiye'deki yayın serüvenine emin adımlarla devam eden ''Diskdünya'' kitaplarını okumaya başlayın ve gerisini de dehâsına tekrar tekrar hayran kalacağınız Terry Pratchett'a bırakın...

Üstelik serinin Türkiye'de yayımlanan tüm kitapları, shop.tudem.com adresinde %30 indirim ve 30 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo avantajıyla okurlarını bekliyor.
Kitapseverlerin yeni okuma günlüğü…

Karantina günlerinde okuduğunuz kitaplar sizde nasıl izler bırakıyor? Kitapların iç dünyanızdaki yansımalarını yazıya dökmeye ne dersiniz? Hazır bolca da vaktiniz varken… 

Okuma Günlüğü, okuduğunuz kitaba dair unutmak istemediğiniz ayrıntıları, yorumları, anahtar sözcükleri, alıntıları ve sizde uyandırdığı çağrışımları not edip yıllar boyunca saklayabilmeniz için tasarlanan sade ve kullanışlı bir günlük.

Okuma yolculuğunuzdaki rotaları adım adım izlemek için yeni bir zemin sunan Okuma Günlüğü, sayfa aralarında Tim Parks'tan Ricardo Piglia'ya farklı yazarların okuma ve yazma üzerine kaleme aldıkları kısa metinlere de yer veriyor. Böylece okumanın pasif bir eylem olmadığının bir kez daha hatırlatıldığı günlükte yol alan okurlar, etkin bir okur olabilmenin ayrıcalığını yaşıyor.

Özgün tasarımı ve ciltli baskısıyla dikkat çeken Okuma Günlüğü, okurların başucundan eksik etmeyeceği ve 
bir seyir defteri olarak belki yıllar sonra bile tekrar okuyacağı bir miras aynı zamanda.
Kendi karikatür serüveninizi yaratmaya hazır mısınız?

Evlerinizde oturduğunuz bugünlerde, kalemi kâğıdı alıp şöyle afili bir koronavirüs ya da ondan kaçışan insanlar çizmeye ne dersiniz?

''Öyle hemen karikatür mü çizilirmiş?'' demeyin sakın. Ödüllü karikatürist Hicabi Demirci rehberliğinde, içinizdeki gizli karikatüristi uyandırmak için harika bir kitap önerimiz var!

Demirci'nin, karikatür sanatına ışık tutan kitabı Çizginin Çizgisi, okurlarını, Türk karikatür evreninde dünden bugüne renkli bir serüvene çıkarırken, herkesi kendi çizim yeteneğini keşfetmeye çağırıyor.  

Karikatürde yer alan imgelerin zihinlerde yarattığı hayal gücünün analizi ve sentezi üzerine olgun bir yapı kuran sanatçı, kitabının sonunda yer verdiği renkli karikatür seçkisi ile evrensel konulara farklı eleştiriler getirerek, okurlarını düşünsel bir yolculuğa sürüklüyor.
Cümle âlem burada, peki ya siz?

Aynı gezegende yaşayan yedi buçuk milyar kişi var. Büyük çoğunluğu şu sıralar sizin gibi evde oturuyor ve epeyce canları sıkılıyor. Üstüne üstlük her birinin aklından, Herkesin Öyküsü gibi bilmeceli bir kitaba sahip olmak geçiyor...

Şaka bir yana, Norveçli yazar ve çizer Kristin Roskifte'nin imzasını taşıyan Herkesin Öyküsü, birden başlayarak milyara varan sayıda yeryüzü sakinini ağırladığı sayfalarında pek çok gizeme yer veriyor; 7'den 70'e herkese, keyifli bir görsel okuma deneyimi yaşatıyor.

Merakı ve araştırma heyecanını tetikleyen öyküsü, hayal gücünü renklendiren tiplemeleri ve gözlere şenlik çizimleriyle eğlenceli bir yapbozu andıran bu etkileşimli kitap, her okunduğunda bambaşka tatlar sunuyor, yeni keşiflere kapı aralıyor.
Evdeyim, okuyorum, boyuyorum...

Latin Amerika edebiyatının en önemli isimlerinden Isabel Allende'nin çarpıcı hikâyesi, moda tasarımcısı Ana de Lima'nın çizgileriyle buluşuyor.
 
Hem herkesi içine alan bir hikâye hem de benzersiz bir boyama kitabı olan Porselen Peri, yalnız bir adamın ansızın değişen hayatına ayna tutuyor. İham verici bir değişimin kapılarını aralayan kitap, yaratıcılığı harekete geçirip duygulara hitap ediyor. İncelikli desenleriyle her yaştan kitapsevere keyifle renklendirebileceği bir okuma deneyimi sunan Porselen Peri, her okurun elinde farklı renklerde canlanarak hayat buluyor.
Koronavirüs'ü miniklere anlatmanın yolu bu kitapta!

Yetişkinler kadar, ufaklıkların aklında da, dilinde de varsa yoksa koronavirüs! Peki koca koca insanların hayatını altüst bu mini minnacık organizma küçük çocuklar için ne ifade ediyor?

Henüz virüsleri konu edinen bir kitabımız olmasa da, Idan Ben-Barak ve Julian Frost imzalı Bu Kitabı Yalama, tam da içerisinde bulunduğumuz sağlık koşullarını çocuklara anlatabilmek için dâhiyane bir fikir sunuyor.
 
Çocuklar için bir grafik roman olarak da ele alınabilecek bu resimli kitap, okurlarını tişört, diş, kitap ve deri gibi farklı yüzeyler üstünde bulunan mikroplar arasında bir gezintiye çıkarıyor; sağlığımızı olumsuz etkileyen mikropların nerelerde ve nasıl barındıklarını çocuklara çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Komik öyküsü ve matrak çizimleriyle dikkat çeken Bu Kitabı Yalama, yüzeyleri çok yakından görme imkânı sağlayan elektron mikroskobuyla çekilen fotoğraflarla çocuk-yetişkin herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. 
Minikler evde sıkılmıyor, ''Öğrenmeyi Seviyorum'' etkinlik kitapları ile hoşça vakit geçiriyor…
 
3-6 yaş grubuna hitap eden 3 farklı alan ile özelleşmiş ''Öğrenmeyi Seviyorum'' serisi, ''Matematik'', ''İngilizce'' ve ''Dolu Dolu Etkinlik'' kitaplarından oluşuyor. Birbirinden eğlenceli etkinlik ve oyunların sunulduğu kitaplar, çocukların yaş gruplarına özel, belirli bir tematik sıra izleyerek ilgili alandaki gelişimlerine katkı sağlıyor. Kitapta yer alan ve birbirini takip eden çizimler, oyunlar, tekerlemeler ve hikâyeler çocukların konsantrasyonunun sürekliliğini sağlıyor. Eğitmenler tarafından hazırlanan kitaplar, erken çocukluk dönemi kavramlarını kapsayan çizim, okuma yazma, matematik, çevreyi keşfetme bölümleri ile dikkat çekiyor! Resimli ve eğlenceli bu etkinlikler, çocukların gözlem yapma, düşünme, mantık yürütme ve ince motor becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyor. Basit ve çok resimli çalışma sayfaları ile sınıfta ve evde uygulanabilecek çizimler, hikâyeler ve çıkartma-yapıştırma gibi çok amaçlı tüm etkinlikler bir arada yer alıyor. Kitap içindeki karakterlerle çocukların hayal güçleri desteklenirken, eğlenceli bir öğrenme deneyimi sunuluyor.


 
Tudem Yayın Grubu'ndan LGS'ye hazırlanan öğrenciler için iki yeni yayın 

Koronavirüs salgını nedeniyle örgün öğretime ara verilip uzaktan eğitim modeline geçilmesi sınav takvimini ve konularını da etkiledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liseye Geçiş Sınavı'nın planlandığı gibi 7 Haziran'da yapılacağını ancak sınavın sadece ilk dönem müfredatını kapsayacağını açıkladı. 

Tudem Yayın Grubu, MEB'in bu açıklamasının ardından kaynak arayışına giren sekizinci sınıf öğrencileri ve eğitimciler için iki yeni eğitim yayını hazırladı.

Sekizinci sınıf birinci dönem konularından, tamamı beceri temelli yeni nesil sorularla hazırlanan LGS Tüm Dersler Soru Bankası Tudem Eğitim markasından, LGS Deneme Sınavı Seti ise BilgiKüpü markasından yayımlanacak.

Sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşan Tudem LGS Tüm Dersler Soru Bankası, sayısal derslerden (Matematik, Fen Bilimleri) 350, sözel derslerden (Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce) 625 olmak üzere toplam 975 soru içeriyor. 

Sınavda çıkacak tüm dersleri kapsayan BilgiKüpü LGS Deneme Sınavı Seti ise, 50'şer sorudan oluşan 5 fasikül sözel ve 40'ar sorudan oluşan 5 fasikül sayısal deneme sınavından oluşuyor. Deneme sınavı kitapçıklarının her biri, ''çek kopar'' kolaylığı sayesinde ayrılabiliyor, bağımsız olarak uygulanabiliyor.

Tudem LGS Tüm Dersler Soru Bankası ve BilgiKüpü LGS Deneme Sınavı Seti, 6 Nisan'dan itibaren tudem.com ve tüm kitabevlerinde satışa sunulacak.
İyi Kitap'ın 123. sayısı çok yakında yayında!

Türkiye'nin tek çocuk ve gençlik edebiyatı dergisi olan İyi Kitap'ın 123. sayısı yine birbirinden güzel kitaplar ve inceleme yazılarıyla dolu.

Tudem Yayın Grubu bünyesinde çıkarılan ve ücretsiz olan İyi Kitapwww.iyikitap.net, Issuu ve Magzter üzerinden de okuyabilir, dilerseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İyi Kitap ile ilgili güncel bilgilerden haberdar olmak için derginin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.
 
 
Copyright © 2020, Tudem Yayın Grubu, tüm hakları saklıdır.
Bu e-posta, Tudem Yayın Grubu iletişim listesine kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir. 
 
TUDEM YAYIN GRUBU
1476/1 Sokak No:10/51 35220 Alsancak, Konak / İzmir
Tel: 0(232) 463 46 40 Faks: 0(232) 464 11 73
www.tudem.com 
 
İş bu bilgilendirme e-postalarımız 6698 sayılı kanun kapsamında ilgili maddelere uygun olarak yapılmaktadır. 6698 sayılı KVKK Kanunu kapsamında Kişisel Veriler ile İlgili Aydınlatma metnimize www.tudem.com/KVKK adresinden ulaşabilirsiniz.