Okurlarımızın beğenisine sunduğumuz yepyeni kitaplar, renkli okul etkinlikleri, İstanbul, Ankara ve İzmir Tudem kitabevlerinin bol etkileşimli birer 'kültür-sanat alanı'na dönüşmesine vesile olan yarıyıl tatili ve yurt genelinde katıldığımız fuarlarla dolu dolu geçen bir ayı daha geride bıraktık.

Bahar dönemi kitaplarımız için kolları sıvadığımız şubat ayında yine müjdeli haberlerle karşınızdayız. Uzun süredir titizlenerek üzerinde çalıştığımız Kurum Kataloğu'muz nihayet matbaadan çıktı. Yayıncılıkta geride bıraktığımız 35 yılı taçlandıran bu özel katalogla, Tudem Yayın Grubu'nu çok daha yakından tanımanızı olanaklı kılabildiğimiz için sevinçliyiz.   

Edebiyat camiasında büyük saygınlığa sahip geleneksel Tudem Edebiyat Ödülleri'ne başvurular ise başladı! 18. yılında çocuk edebiyatı alanında ve roman dalında düzenlenecek yarışmanın seçici kurul üyeleri, İyi Kitap dergisi yazarlarından oluşuyor.
Söz 'iyi kitaplar'dan açılmışken, şubat ayı boyunca düzenlenecek fuar ve etkinliklerle yine Türkiye'nin dört bir yanında okurlarımızla buluşmaya devam ediyoruz.
İçinizdeki kitapseveri uyandıracak sıradışı kitaplar, nefes kesici edebi keşifler ve sözcüklerin büyüsüyle ruhunuzu dinginleştireceğiniz nice güzel haberlerde görüşmek dileğiyle.
Hoşça kalın, kitaplarla kalın!
 
 
Tudem Yayın Grubu'nu daha yakından tanımak ister misiniz? 

35 yıldır, eğitim ve kültür yayıncılığında nitelikten ödün vermeden, ilk günkü heyecanı ve tutkusuyla üretmeye devam eden Tudem Yayın Grubu'na dair her şey bu katalogda.

Uzun ve titiz bir çalışmanın ürünü olan bu özel katalog, Tudem Yayın Grubu'nun tarihçesinden hedef ve ilkelerine; kurumsal sorumluluklarından faaliyetlerine uzanan zengin bir içerik sunuyor.

Tudem Yayın Grubu bünyesindeki kültür ve eğitim markaları ile Türkiye genelindeki yerleşkeleri hakkında ayrıntılı bilginin de paylaşıldığı bu katalog; depo çalışanlarından yönetim kurulu üyelerine, Tudem Yayın Grubu ailesini çok daha yakından tanıma fırsatı sağlıyor.

Kurum Kataloğu'nu incelemek için tıklayın.
19. Geleneksel Eğitim Sempozyumu'nda Tudem Yayın Grubu'na yoğun ilgi

Eğitim ve kültür yayıncılığındaki gelişmeleri yakından takip eden Tudem Yayın Grubu, 29-31 Ocak tarihleri arasında, Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından düzenlenen Geleneksel Eğitim Sempozyumu'na katıldı.

''Eğitimde Yeni Akımlar'' başlığı altında Antalya Belek'te gerçekleştirilen sempozyuma Tudem yöneticileri ve çalışanları bizzat katılım gösterdi.

Tudem Yayın Grubu'nun 2020-2021 eğitim öğretim yılına yönelik olarak hazırladığı Beceri Temelli Soru Bankaları, Föy ve Kılavuz Deneme projelerini tanıttığı standı, başta Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce eğitimci, idareci ve sektör uzmanından ilgi gördü.
Çiğdem Gündeş görme engelli çocuklarla buluştu! 

Sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veren Tudem Yayın Grubu, değerli yazarlarımızdan Çiğdem Gündeş'in özverili katılımıyla görme engelli çocuklar için İstanbul'da iki özel masal dinletisi gerçekleştirdi. 

Hastanelerde tedavi gören kanserli çocuklara yönelik hayata geçirdiği anlamlı çalışmalarla kalpleri kazanan Gündeş, bu kez de Kilyos'taki Veysel Vardal Görme Engelliler İlkokulu ile Üsküdar'daki Türkan Sabancı Görme Engelliler İlkokulu öğrencileriyle bir araya geldi.
 
Gözleri görmemesine rağmen gönül gözleri hiç kapanmayan çocukların düş dünyalarını renklendirmeyi başaran yazarımız, öğrencilerin ilgiyle takip ettikleri etkinliklerde, Yağmur Saçlı Kız adlı masalından bölümler okudu.

Çiğdem Gündeş'in yanı sıra diğer Tudem Yayın Grubu yazarlarının Türkiye genelindeki görme engelliler okullarındaki etkinlikleri sürecek. 
18. Tudem Edebiyat Ödülleri'ne başvurular başladı!
 
2003 yılından bu yana çocuk ve gençlik edebiyatımıza çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen Tudem Edebiyat Ödülleri, 18. yılında çocuk edebiyatı alanında ve roman dalında verilecek.

Türkçe edebiyatın gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışma, eserlerini yayımlatma imkânı arayan yazarlara fırsat tanıyor. 

18. Tudem Edebiyat Ödülleri'nin seçici kurul üyeleri, on yılı aşkın süredir çocuk ve gençlik edebiyatımızın nabzını tutmaya devam eden, daima ''iyi kitap''ların izini süren İyi Kitap dergisi yazarlarından oluşuyor. Aralarında eleştirmen, gazeteci, çevirmen, yazar, editör gibi farklı disiplinlerden gelen nitelikli isimlerin ''tarafsızlık'' ilkesini benimseyerek görev alacakları Tudem Edebiyat Ödülleri'nin 2020 seçici kurulunda; Doğan Gündüz, Mehmet Erkurt, Olcay Mağden Ünal, Sema Aslan ve Suzan Geridönmez yer alıyor.

Şartname ve ayrıntılı bilgi için tıklayın
Çukurova Kitap Fuarı'nın ardından...

Tudem Yayın Grubu, 2020 fuar sezonunu yılın ilk kitap fuarı olan Çukurova 13. Kitap Fuarı ile açtı. 4-12 Ocak tarihleri arasında TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen fuara iki ayrı stantla katılan Tudem, yepyeni kitaplarını ve sevilen yazarlarını Adanalı okurlarla buluşturdu.

Fuar kapsamında düzenlenen imza etkinliklerinde Mavisel Yener, Aytül Akal, Miyase Sertbarut, Koray Avcı Çakman ve Aygül Bahar Yılmaz kitapseverlerle bir araya gelmenin sevincini yaşadı. Her yaştan binlerce ziyaretçinin akın ettiği Tudem Yayın Grubu stantlarında Tudem'in kültür yayınlarının yanı sıra eğitim yayınları da büyük ilgi gördü.
Betül Avunç'la unutulmayacak bir etkinlik

''İkiz Gezginler'' adlı serisiyle on binlerce okura ulaşan arkeolog, yazar Betül Avunç, mezunları arasında yer aldığı Moda İlkokulu'nda anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Avunç'un, eski sınıf öğretmeni ile bazı sınıf arkadaşlarını da özel olarak davet ettiği söyleşisi; geçmişle günümüz arasında köprüler kurarak duygu yüklü anlara sahne oldu.

Öğrenciler, bir zamanlar kendileriyle aynı sıralarda oturan küçük bir kız çocuğunun zamanla nasıl bir çocuk kitapları yazarına dönüştüğünü birinci ağızdan dinleme fırsatına erişti. Eğitim aldıkları okuldan emekli olmuş deneyimli bir öğretmenle bizzat tanışma şerefine de erişen çocuklar, Betül Avunç etrafında sevgi çemberi oluşturarak bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. 
​İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri'ndeydik

Tudem Yayın Grubu, bu yıl altıncısı düzenlenen İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri'ne katıldı. Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'nın yirminci kuruluş yılı olan 2015'te İzmir'in kültürel ve eğitsel gündemini zenginleştirmek amacıyla başlattığı projelerden biri olan İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri, 11-12 Ocak tarihlerinde Özel İzmir SEV İlkokulu'nda gerçekleştirildi.

Değerli kalemlerimizden Ayla Çınaroğlu'nun onur konuğu olduğu bu büyük edebiyat buluşmasında, sevilen yazarlarımızdan Yıldıray Karakiya, Bekir Yurdakul moderatörlüğünde düzenlenen; ''Biz Bir Hayal Kurduk'' isimli panelin konuşmacıları arasında yer aldı.
Alper Akal, spor tutkunu kitapseverlerle buluştu

Sporu genel kültürle buluşturan ''Spor Gezginleri'' serisinin genç yazarı Alper Akal, MEB Harezmi Projesi kapsamında, Tudem Beşiktaş Kitabevi'nde sporsever okurlarıyla bir araya geldi.

GSD Eğitim Vakfı Bahçelievler İlkokulu 3A ve 4B sınıfı öğrencilerinin katılımıyla renkli bir etkinliğe imza atan Akal, düzenli sporun okuma alışkanlığıyla nasıl uyum içerisinde ilerleyebileceğine dair değerli paylaşımlarda bulundu. Çeşitli akrobatik hareketler ve rap dans performansıyla hareketlenen söyleşi, yazarın kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.
Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali'nin ardından...

Desen Yayınları, 2020 yılında 47. kez kapılarını açan Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali'n ziyaretçileri arasında yer aldı.

Her yıl 200 binin üzerinde izleyici, 6-7 bin çizer ve 800 kadar da gazeteciyi ağırlayan Avrupa'nın bu en büyük çizgi roman festivali yine çizgi dünyasının nabzını tuttu.

Genel Yayın Yönetmenimiz İlke Aykanat Çam ve Genel Müdürümüz Sinan Çam, festival süresince farklı ülkelerden yayıncı, yazar ve çizerlerle bir araya gelerek, çizgi roman yayıncılığındaki en yeni gelişmeleri takip etme fırsatına erişti. 
Tudem Yayın Grubu'ndan eğitimciler için yepyeni bir başvuru kaynağı

Tudem Yayın Grubu, eğitimciler için başvuru kaynağı niteliği taşıyan yayınlarına bir yenisini daha ekledi.
 
Yayın grubunun koleksiyonunda yer alan kitaplarla ilgili hazırlanan ''Çalışma Yaprakları'' özgün içerikleriyle dikkat çekiyor. Kitabı okumadan önce, okurken ve okuduktan sonra yanıtlanacak sorulardan oluşan ''Çalışma Yaprakları'' öğrencilerin okuduğunu anlama, yaratıcı düşünme ve yazma, kurgu oluşturma, hikâyeleştirme, eleştirel düşünme ve empati yapma becerilerini geliştiriyor.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın benimsediği ''Beceri Temelli Eğitim Modeli''ni destekleyen içeriğiyle öğretmenlerin sınıf içi etkinliklerde rahatlıkla kullanabileceği Çalışma Yaprakları'nı incelemek ve pdf formatında indirmek için tıklayın.
 
 

Yazarımız Pelin Güneş sizin için seçti:

SIRADANA ÖVGÜ, Toprak Işık

Bu kitap bence, yetenekleri bir türlü fark edilemeyip hak ettiği ilgi ve övgüyü görmeyen öğrenci misali, keşfedileceği günü bekleyen eserlerin başında geliyor. Bizim eğitim sistemi düzelirse öğrenci, okur potansiyeli değişirse de kitap kurtulacak şüphesiz.

Her okuyuşumda, keşfedilecek yeni yorumlar, bakış açıları buluyorum.    

Kitabı oluşturan denemelerin görünen yüzü; yazma eylemi ve yaratıcılık, yazarın gündelik hayatı, masa başı dünyası, onu besleyen damarlar, okur-yazar ilişkileri vs. Ama satır aralarını fark ettiğinizde, sizi eğlenceli ve belki de biraz zorlayıcı bir dünya bekliyor.

''Beynimizdekileri yazan ve yazdıklarımızı okuyan iki insanla yaparız edebiyatı. Yazan asla okuyanın önünde olamaz, çünkü terzinin hayal ettiğinden daha güzel bir kıyafet dikmesi olanaksızdır. Önemli olan bu iki insanı uyumlu çalıştırmayı becerebilmek.''(s.29)

''Kahramanlarımızın kanlarında bizimkinden de bir damla bulunmuyorsa kalplerinin atmasını bekleyemeyiz.''(s.104)

''Yazarın sahip olması istenen farklılık kendi içinden gelen türküyü söylemesidir. Üzerinizde aykırı bir kıyafet taşıyıp diğerleri ile aynı notaları takip ediyorsanız dikkate değer bir farklılığınız yoktur.''(s.127)

Bu kitabı özel yapan; açıklığı mı, gerçekleri eğip bükmeden olduğu gibi ortaya koyuşu mu, yalın ve arı anlatımlarla da edebiyat yapılabileceğini göstermesi mi…bilmiyorum. Bildiğim şey, sıradan görünüp, böylelikle olanca sıradışılığını saklamayı becerenlerin (hele ki herkesin özel hayatını bir şekilde paylaştığı ve görünür kıldığı günümüzde) hayatlarını çok ustaca anlatması. Şimdilerde moda olan deyimiyle okuru bunaltmadan ''sorgulatması.''

Ağzınızın kenarındaki muzip bir kıvrımın eşlik edeceği bir okuma olacağını garanti ederim.
Keyifli okumalar…

    
* Sıradana Övgü / Yazan: Toprak Işık / Delidolu Yayınları / 2012 / 160 sayfa / Deneme / Yetişkin 
 
 
Kitapları hiç sevmeyen bir çocuk nasıl olur da iştahlı bir kitapsevere dönüşür?

Sorunun yanıtı Ben Bir Kitapsavarım'da. 

 
 
 
''Sözün ve hikâyenin hatırlattığı hakikatler''

Ali Bulunmaz, Yok Şehir'i gazeteduvar.com.tr'de değerlendirdi. 
''Kanayan kalpler ve insanlık sahnesinin diğer gösterileri''

Hilâl Aydın, Jane Stafford'ın Toplu Öyküler 1 kitabını t24.com.tr'de inceledi. 
 

 
• Meriç Kırmızı, Hakikat Sonrası Çağ: Günümüz Dünyasında Yalancılık ve Aldatma'yı BirGün Pazar'da değerlendirdi: ''Gerçek ötesinin toplumsal istemi''

 Elif Şahin Hamidi, Bu İş Siniklere Göre Değil'i dokuz8haber.net'te inceledi: ''İnsan hakları ışığında gazetecinin işi''

 Uygar Özdemir, Ölümlü Ölümsüz'ü kayiprihtim.com'da değerlendirdi: ''Shelley'den romantik ve iç karartıcı bir öykü'' 

• Mehmet Özçataloğlu, Bilgelik Ağacının Gölgesinde'yi BirGün'e yazdı: ''Gölgede bir bilge''

• Ata Tuncer, Amenna Bulvarı'nı Hürriyet Kitap Sanat için Ilgaz Gökormaklı'ya anlattı: 'Rengârenk bir suç mahalli'

• Safter Korkmaz, Kumdan Sokaklar'ı  İyi Kitap'ta inceledi: ''Büyülü gerçekliğe saygı duruşu'' 


• Onur Atay, Yalınayak Gen 5: Bitmeyen Savaş'ı Sabit Fikir'e yazdı: ''Hiroşima, çocukluğum: Yalınayak Gen ve bir ulusun çizgi roman portresi''

• E.Nida Dinçtürk, Spor Gezginleri 2: Kayıp Zarİyi Kitap'ta değerlendirdi: ''Obaye eve dönmek istiyor''

• Burcu Arman, Ben Bir Kitapsavarımİyi Kitap'a yazdı: ''Kitapsavardan kitapsever olur mu?''
 
 

Tudem Beşiktaş Kitabevi sorumlumuz Mehmet Kalkan sizin için seçti:

BEN BİR KİTAPSAVARIM, Ingrid Chabbert & Guridi

Kitapsavarlık ile kitapseverlik arasında badem gözlü bir tavşan vardır...

Albert, kitapları çok seven insanlar tanır. Örneğin, annesi tam bir kitapkurdudur ve her yerde kitap okuyabilir. Babası ise hacimli ve tamamen resimsiz kitaplardan ayda yirmi üç tane okur. Ablasına gelince, gün boyunca telefonu ile son çıkan bir roman arasında mekik dokuyup durur. Peki, ya Albert? O daha önce hiçbir kitabın kapağını açmamıştır... Çünkü kitapların resimlerine bakamaz, kokularına dayanamaz ve hatta kitaplara hiç katlanamaz. Bu yüzden en kolay yolu tercih etmiştir; bir KİTAPSAVAR olmayı!

Kitapları sevmeyen, hatta onlardan nefret eden Albert, bir gün evlerinin bahçesinde kitap okuyan bir tavşanla karşılaşır. Buna çok şaşıran Albert için dönüşüm işte tam da o anda başlar. Kahramanımız kitaplarını okuyan tavşana ilk başta çok kızsa da, içinde yazılanları iyice merak eder. Ve bir akşam vakti mucizevi bir şey yaşanır, kendini kitapların büyülü dünyasına kaptıran Albert fark etmeden bir KİTAPSEVER'e dönüşmüştür...

Peki, kitapsevere dönüşen sadece Albert midir? Kimbilir?.. Sizce badem gözlü yaramaz tavşan başka kimleri kitapsever yapmış olabilir?

Fransız yazar Ingrid Chabbert ile İspanyol ressam Guridi'nin ortak imzasını taşıyan bu sevimli eser, kitaplara karşı önyargılı olan Albert'in muhteşem dönüşüm hikâyesini anlatıyor. Her yaştan okurun kalbini ısıtacak Ben Bir Kitapsavarım herkesi kitaplara yaklaştırmayı başarıyor.

Kitap, bu arada Albert gibi bizim de fark etmemiz gereken önemli bir ayrıntı üzerinde durmayı ihmal etmiyor: SEVMEK BİZİ DAİMA DEĞİŞTİRİR! 


* Ben Bir Kitapsavarım / Yazan: Ingrid Chabbert / Resimleyen: Guridi / Türkçeleştiren: Aslı Candaş / Uçanbalık / 2020 / 44 sayfa / Her Yaş
Sosyal medya aracılığıyla okurlarımızdan gelen yüzlerce paylaşım arasından birini seçtik. @merixien'e bu güzel fotoğraf ve değerlendirme için teşekkür ediyoruz.
Bir sonraki bültenimizde hangi takipçimiz yer alacak, biz de merak ediyoruz.  
 
 
Yazmaya başladıktan sonra, içimdeki anlatma hevesinin çocukluğuma dayandığını hatırladım. İnsan bazı şeyleri unutuyor. Bir gün parkta oynarken, arkadaşlarıma evimizin altından tünel kazdığımı ve taa Çin'e kadar gidip geldiğimi anlatmıştım. O tünelde geçen zamanın farklı olduğunu, arkadaşlarıma göre bir saat içinde seyahatimi tamamladığımı, Çin Seddi'nin çok güzel olduğunu söylemiştim. Beni dinleyenlerin gözleri kocaman olmuştu ve gerçekten de anlattıklarım onlara sahici gelmişti. O zamanlar bana inanmalarına çok şaşırmıştım ama şimdi görüyorum ki, öykü anlatma hevesim çocukluğumdan beri içimde varmış ve çocukların öykülere, masallara ihtiyacı varmış. Şanslıyım ki, çok geç kalmadan yazma isteğimin, bir şeyler anlatma isteğimin, kalbimde bir yerlerde saklı durduğunu fark edebildim.

Fantastik romanlarda kahraman, çoğunlukla bir yolculuğa çıkar. Bir yerden bir yere gider ve o yol üzerinde türlü türlü maceralar yaşar, kendini bulmaya çalışır amacını bulmaya çalışır. Bazen o yol hayalîdir, aklımızdadır, kalbimizdedir. Gerçek hayatta insanlar da öyledir ve bu durum benim için de öyle. Yazmasam olmazdı çünkü o zaman yolculuğum eksik kalırdı. Bir çocuğun gözlerinin içine bakarak bir kitap, bir karakter hakkında konuşamazdım. Çocuklarla birlikte hayal kuramazdık.

Yazmasam olmazdı çünkü çocuklara anlatmak istediğim çok şey var. Çocukların büyüdükten sonra da hatırlayacakları bir yazar olmayı, okudukları bir kitabımın onların dünyasını nasıl değiştirdiğini anlatmalarını duymayı çok isterim. Dünyaya daha farklı bir pencereden bakabilmeleri için yazıyorum ama o pencereden bakarken okumaktan tat almalarını da istiyorum. Yazmak beni nasıl değiştiriyorsa, okumak da bir insanı değiştirir. Yazar ve okurun bu anlamda kopmaz bir bağı vardır. Bu bağın ömrümün sonuna kadar devam etmesi arzusuyla hep yazabilmeyi diliyorum.

 
Güzin Öztürk
 
 
 
 
 
 
7. CNR İstanbul Kitap Fuarı'nda buluşalım

Tudem Yayın Grubu, en yeni kitapları ve sevilen yazarlarıyla 8-16 Şubat tarihleri arasında, CNREXPO İstanbul Fuar Kongre Merkezi'nde yedinci kez kapılarını açacak olan İstanbul Kitap Fuarı'na katılıyor.

Ayla Çınaroğlu, Elif Yonat Toğay, Dilek Yardımcı, Aşkın Güngör, Dilek Sever, Betül Avunç, Seran Demiral, Aytül Akal, Alper Akal ve Çiğdem Gündeş'in okurlarıyla bir araya geleceği fuarda sergileyeceği bin iki yüzü aşkın kültür ve eğitim yayınıyla Tudem Yayın Grubu, 6-H08 numaralı standında okurlarını bekliyor.
KENDİSİBİR mekan'da ayın yayınevi: TUDEM YAYIN GRUBU


Anadolu Yakası'nın yeni buluşma noktalarından KENDİSİBİR mekan'ın Şubat ayı konuğu TUDEM YAYIN GRUBU!

Selimiye'de yer alan bu özel kitap-kültür-sanat-sosyalleşme mekânında, şubat ayı boyunca Tudem Yayın Grubu kitapları okunacak, Tudem Yayın Grubu imzalı atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Yaratıcı yazmadan para tasarlama etkinliğine uzanan renkli atölye çalışmalarımızda buluşmak; sevilen yazarlarımız ve atölye/drama uygulayıcılarımızla tanışmak ve yepyeni kitaplarımıza indirimli ulaşmak için elinizi çabuk tutun. Malum, şubat ayı hemen geçer!..

Atölye programını incelemek için tıklayın
Kitap Eki dergisine Tudem kitabevlerinden ulaşabilirsiniz!

Edebiyatseverlerin beğeniyle takip ettikleri ''Kitap Tanıtımı ve Eleştirisi, Kültür-Sanat Portalı'' www.kitapeki.com'un bir uzantısı olarak yayın hayatına merhaba diyen Kitap Eki dergisi, Tudem'in İstanbul Beşiktaş ile Kadıköy, Ankara Kızılay ve İzmir Alsancak kitabevlerinden temin edilebilir.

Zengin yazar kadrosu, özgün dosya konuları, özel röportajları ve dolu dolu haber sayfalarıyla Türk ve dünya edebiyatının nabzını tutmak için yola çıkan Kitap Eki dergisinin yeni sayıları, her ayın 15'inden itibaren Tudem kitabevlerinden satın alınabilir.
Karadeniz için kitap zamanı

2020 fuar sezonuna hızlı bir giriş yapan Tudem Yayın Grubu, 15-23 Şubat tarihleri arasında, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek Karadeniz 6. Kitap Fuarı için geri sayıma başladı.

Yepyeni kitapları ve sevilen yazarlarıyla Karadenizli okurlarının karşısına çıkacak olan Tudem, fuar kapsamında gerçekleştireceği imza etkinliklerinde Koray Avcı Çakman, Çiğdem Gündeş ve Habib Bektaş'ı kitapseverlerle buluşturacak.

Dokuz gün sürecek bu büyük kitap şölenine, sekiz markası ve bin iki yüzü aşkın kültür ve eğitim yayınıyla katılım gösterecek Tudem Yayın Grubu, her yaştan okurlarını Salon 2/301 numaralı standına davet ediyor. 
amazon.com.tr'deyiz!

Tudem Yayın Grubu'nun kültür ve eğitim yayınlarını bundan böyle amazon.com.tr üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Harika fırsatlarla dolu kusursuz bir alışveriş deneyimi için sizleri amazon.com.tr'deki Tudem Yayın Grubu sayfasına bekliyoruz!

 
İstanbul Kırtasiye ve Ofis Fuarı'nda buluşalım!

Tudem Yayın Grubu, sektöründe dünyanın sayılı, Türkiye'nin ise en büyük fuarı olan İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı'na katılmaya hazırlanıyor. Sektörün temsilcilerini bir araya getiren fuar, TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ve Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TUKİD) işbirliğiyle, 19-23 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Tudem Yayın Grubu fuar için hazırladığı özel kampanyayla kırtasiyelere, mağazalarında Tudem Edebiyat, Uçanbalık, Delidolu ve Desen markalarına ait iyi fiyatlı kitaplara yer verme çağrısında bulunacak. Bu fırsatı kaçırmamak için Tudem Yayın Grubu'nun TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, 3. Salon 331A numaralı standına uğramayı unutmayın. 
Yalnız Kurt ile Vızvız'ın maceralarını çocuklar çok sevecek!
 
Cary Fagan'ın oyunbaz hikâyesi ve Zoe Si'nin matrak çizimleriyle okurlarına merhaba diyen 'Yalnız Kurt ve Vızvız', ilk serüvenleri Denizaltı Macerası ile beklenmedik bir dostluğa dümen kırıyor, okyanusun derinliklerini keşfe çağırıyor.

Birbirine zıt iki ayrı çocuğu, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını yüzdürecekleri bir denizaltında buluşturan bu neşeli kitap, yeni oyun kurma sürecinde taze beyinlere esin kaynağı oluyor.
Birinin günlüğünü okuyarak onunla arkadaş olmuş sayılır mıyız?

Hanzade Servi'nin neşeli anlatımı ve Ali Benice'nin ele avuca sığmayan resimleriyle kahkahayı garantileyen Biz Arkadaş mıyız?, çocuklara okumayı sevdirme konusunda zürafaları amuda kaldırabilecek kadar iddialı ''Su Günlükleri'' serisinin ilk kitabı.

Sosyal medyanın içinde âdeta kaybolan günümüz çocuklarına buram buram mizah kokan bir okuma serüveni vadeden bu eğlenceli roman, Su Hoşeda Enmutlu adında bir kız çocuğu ile yakın çevresinin başından geçen gülünç (bazen de düşündürücü!) olayları konu ediniyor.
 
 
''Küçük Yıldızlar İlk Okuma Kitaplığı'' büyüyor!

Tudem'in, okumaya yeni başlayan çocuklara yönelik oluşturduğu ''Küçük Yıldızlar - İlk Okuma Kitaplığı'' koleksiyonu, üç yeni öyküyle zenginleşiyor.

Amcam Bir Robot, Tembel Hayvanın Hızlı Macerası ve Spor Ayakkabıda Kungfu isimli kitapları okuyacak küçükleri, serinin diğer halkaları gibi hem eğlenceli hem de öğretici bir okuma deneyimi bekliyor.

''Okuma Seviyesi 3'' olarak sınıflandırılan ve her biri bağımsız olarak da okunabilen kitaplar 7 yaş ve üzerindekilere sesleniyor. Kelime dağarcığını artıran zengin sözcük kullanımı, göz alıcı görselleri ve yaş grubunun dikkatini çekecek özgün hikâyeleriyle bu eserler çocukların ''İlk Okuma Kitaplığı''na renk katacak.
Yalancı portakalın tadına varınca...

Miyase Sertbarut'un, hayal kurmanın zevkli, yalan kurgulamanın ise tehlikeli olabileceğini gözler önüne serdiği duygusal romanı Yalancı Portakal, Berk Öztürk tarafından yenilenen resimleri ve gözden geçirilmiş baskısıyla tekrar raflara giriyor.  
 
Evinden kilometrelerce uzakta, yeni bir yaşama uyum sağlamaya çalışan küçük Elif'in gözünden ve gönlünden geçenleri yazıya döken yazar, okurları acıyla tatlının bir arada sunulduğu doyumsuz bir hayal sofrasına buyur ediyor.
Kesişen hayatlar, canlanan efsaneler…

Koray Avcı Çakman'ın Tudem Edebiyat Birincilik Ödüllü romanı Almarpa'nın Gizemi, Gözde Eyce tarafından hazırlanan yepyeni kapak görseli ve gözden geçirilmiş baskısıyla yeniden okurla buluşuyor
 
Kaunos... Köyceğiz'in ayaklı gölü... Sığla ağaçları... Karetta karettalar...  Mavi Ege ve kuşlar... Dostluk, gizem ve macera…

Koray Avcı Çakman, yayımlandığı günden bu yana altmış bini aşkın çocuğa ulaşan bu sürükleyici kitabında, çarpıcı ve bir o kadar da ilginç efsanelerle dolu heyecan verici bir maceranın kapılarını aralıyor.

 
Yenilen değil, vazgeçen kaybeder!

Dursun Ege Göçmen'in 16. Tudem Edebiyat Ödülleri'nde üçüncülük ödülüne değer görülen Vur Patlasın Çal Oynasın Orkestrası adlı romanı çok yakında raflarda!

Okurlarını akran zorbalığı, ötekileştirme, iyilik-kötülük, kazanmak-kaybetmek, yenmek-yenilmek, pes etmek-mücadele etmek gibi kavramlarla ilgili düşünmeye teşvik ediyor.

Vur Patlasın Çal Oynasın Orkestrası, yalın dili, okuru her an metnin içinde tutan tempolu anlatımı ve güçlü kurgusuyla, yalnızca çocukların değil; anne babalar ve eğitimcilerin de ilgiyle okuyacağı türden bir eser.
 
Kafasında milyonlarca soru olanlara

Gençliğin nabzını tutan yapıtlarından tanıdığımız Seran Demiral'ın kaleme aldığı ''Kafası Karışıklar'' serisinin ilk kitabı Benden Bize çok yakında okurla buluşuyor. 

Kitap, kendilerini bulma ve kişiliklerini oluşturma sürecinde olan beş arkadaşın, birlikte fikir üretip kendi yaşamlarına dair strateji geliştirebilecekleri bir kulüp kurma maceralarını anlatıyor.

Kafası karışıklar, kafalarını karıştıran konuları sorgulamaya başladıkça hayatı keşfederken, aslında insan olmaya dair, yaşama, özgürlüğe, evrene dair sormayı unuttuğumuz soruları hatırlatıyor, birbirimizi anlayarak yaşamamızın olanaklarını önümüze seriyorlar. 
 
İnsan derindir, korkuları ise daha derin…

Ölüler, Diriler ve Deliler: Gotik Öyküler, Mary Wollstonecraft Shelley, Charles Dickens, Nathaniel Hawthorne ve Elizabeth Gaskell gibi efsaneleşmiş yazarların titizlikle seçilmiş 14 öyküsüyle, 1773'ten 1911'e, yüz yılları aşan korkunun panoramasını sunuyor.

Suçla itham, ölüm, cinayet, kayıp, aile gizemi, delilik, terör gibi Gotik temaları öne çıkaran, hem edebi değeri hem de temposu yüksek öykülerle sizi korkmaya davet eden bu derleme ruhunuzu karanlık ve fırtınalı bir gecede gafil avlayabilir.

Gotik geleneğin üzeri zamanın toprağıyla örtülmüş başlıca eserlerini gömüldükleri karanlıktan çıkaran bu özel seçki, edebiyatın tekinsiz çocuğu olan Gotik ruhu yeniden çağırıyor... 
Mutluluk bir terapi seansı kadar yakınınızda olabilir mi?

Ünlü Fransız karikatürist Jean-Jacques Sempé Terapi ve Diğer Şeyler adlı özel koleksiyon kitabında, suçluluk duygusu altında ezilen çağımız insanı ile kendini ruh bilimine ''adamış'' terapistlerin eksantrik ilişkisini ele alıyor.  

İnsan ruhunun inceliklerini, komik ve derinlikli bir üslupla çizgiye döken bu nüktedan derleme, kadın-erkek ilişkileri ve toplumsal hezeyanlar ekseninde duygusal gelgitler yaşayan terapiseverler ile terapisevmezlerin hislerine tercüman olmaya çalışarak onların ruhlarını sağaltıyor.
Sahi, bizi ayıran çizgiler nasıl ortaya çıkmıştı?

Frédéric Maupomé'un yazıp Stéphane Sénégas'nın resimlediği Duvar, oyun oynama hakları ve özgürlükleri kısıtlanan bir grup ufaklığın sergilediği ilham verici mücadeleyi ve dayanışmayı konu edinen, yaşsız bir eser.

Her gün dünyanın farklı bir köşesinde yükselmeye başlayan 'gerçek' ya da 'gölge' çizgileri oyunun birleştirici gücüyle eleştirme yoluna giden bu evrensel hikâye, başkalarının dayattığı sınırlarda daha fazla oynamak istemeyen özgür ruhların sesi oluyor.
Banyo sırası kimde?

Primatlar takımını eğlenceli bir dille çocuklara tanıtan Primatlar Banyo Sırasında çok yakında Uçanbalık koleksiyonundaki yerini alıyor.

İnsan türü olarak dâhil olduğumuz benzersiz çeşitliliği oyunbaz bir öyküde buluşturan kitap, Mustafa Kemal Yılmaz'ın şiirsel dili, Oğuz Demir'in neşeli çizimleriyle keyifli bir okuma deneyimi sunuyor.

Anne babaların okul öncesi dönemdeki çocuklarıyla birlikte okuyabilecekleri Primatlar Banyo Sırasında, hayvanları, coğrafyayı ve popüler bilimi seven herkese hitap ediyor.
LGS'ye Tudem kalitesiyle hazırlanın!
 
LGS'ye iyi sorularla hazırlanmak isteyen sekizinci sınıf öğrencileri için Tudem'in 10x40 Sayısal ve 10x50 Sözel Deneme Sınavı Setlerini tercih ediyor.

10x40 Sayısal Deneme Sınavı Seti, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40'ar sorunun yer aldığı çözümlü 10 genel deneme sınavından; 10x50 Sözel Deneme Sınavı Seti ise Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İngilizce derslerinden toplam 50'şer sorunun yer aldığı çözümlü 10 genel deneme sınavından oluşuyor. Setlerin sonunda yer alan ve denemelerdeki soruların çözümlerinin ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı Çözüm Kitapçıkları, sınava hazırlık aşamasında öğrencilere yol gösteriyor. Setlerde yeni soru tiplerine uygun olarak; görsel yorumlama, okuduğunu anlama, analiz etme, çıkarımlarla çözüme ulaşma ve ortak metne dayalı çoktan seçmeli  sorular bulunuyor. 

''Çek-kopar'' yapısı sayesinde kolayca ayrılabilen deneme sınavlarının arka kapağında skor tabloları yer alıyor. 10x40 Sayısal ve 10x50 Sözel Deneme Sınavı Setleri'ni alan her öğrenci, Tudem'in Puan Hesaplama aracına ulaşarak ham puanını ve başarı yüzdesini kolayca hesaplayabiliyor. Bunun için setlerin arka kapağındaki sticker'ı kazıyıp, çıkan şifre ve skor tablosuna not ettiğiniz doğru-yanlış sayılarınızı tudem.com'daki Puan Hesaplama aracına girmeniz yeterli.
BlokTest'ten LGS'de başarıya ulaştıran Tekrar Testleri

LGS'ye hazırlıkta BlokTest Tekrar Testleri'ni tercih eden sekizinci sınıf öğrencileri bilgilerini sınıyor, öğrendiklerini pekiştiriyor. Tekrar Testleri'nde yer alan dört ayrı test türüyle sırasıyla kazanımlar, ünite bilgileri, dönem bilgileri ve öğretim yılının tamamında edinilen bilgiler sınanıyor. Uygun fiyatıyla dikkat çeken Tekrar Testleri, ister soru bankası şeklinde, ciltli; ister çek-kopar sayfalar hâlinde, yaprak test olarak kullanabiliyor.
İyi Kitap'ın 121. sayısı yayımlandı

Türkiye'nin tek çocuk ve gençlik edebiyatı dergisi olan İyi Kitap'ın yeni sayısı yayımlandı. 2009 yılından bu yana kesintisiz yayımlanarak bir edebiyat dergisi için yakalanması zor bir başarıya imza atan İyi Kitap'ın 121. sayısı yine birbirinden güzel kitaplar ve inceleme yazılarıyla dolu.

Tudem Yayın Grubu bünyesinde çıkarılan ve ücretsiz olan İyi Kitapwww.iyikitap.net, Issuu ve Magzter üzerinden de okuyabilir, dilerseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İyi Kitap ile ilgili güncel bilgilerden haberdar olmak için ise derginin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.
 
 
Copyright © 2020, Tudem Yayın Grubu, tüm hakları saklıdır.
Bu e-posta, Tudem Yayın Grubu iletişim listesine kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir. 
 
TUDEM YAYIN GRUBU
1476/1 Sokak No:10/51 35220 Alsancak, Konak / İzmir
Tel: 0(232) 463 46 40 Faks: 0(232) 464 11 73
www.tudem.com 
 
İş bu bilgilendirme e-postalarımız 6698 sayılı kanun kapsamında ilgili maddelere uygun olarak yapılmaktadır. 6698 sayılı KVKK Kanunu kapsamında Kişisel Veriler ile İlgili Aydınlatma metnimize www.tudem.com/KVKK adresinden ulaşabilirsiniz.