TUDEM YAYIN GRUBU HAKKINDA

Tudem Yayın Grubu olarak yedi ayrı markamızla tam 35 yıldır eğitim ve kültür yayıncılığı alanında faaliyet gösteriyoruz. Hayallerimizdeki dünyaya ancak iyi eğitim ve iyi edebiyat ile ulaşabileceğimize; yayınladığımız her kitabın bu dünyayı inşa eden tuğlalardan biri olduğuna inanıyoruz. Yayıncılık sektörünün taşıdığı sorumluluğun bilinciyle, hem eğitim hem de kültür kitaplarında nitelikli içeriğin estetik bir tasarımla sunulmasını önemseyen, okurunu üretim sürecinin merkezine koyan bir anlayışla çalışıyoruz.

Sektöründe öncü konumda bulunduğumuz eğitim yayıncılığının yanı sıra, 18 yıldır sürdürdüğümüz kültür yayıncılığı ile özgün, nitelikli ve güvenilir eserleri edebiyat dünyasına kazandırmaya devam ediyoruz.

Tudem Eğitim ve BlokTest, eğitim sisteminin dinamik yapısı içinde ilkokul ve ortaokula yönelik yeni ve çağdaş yayınları her yıl öğrenci ve eğitimcilere sunuyor. Uçanbalık Eğitim ile 2-7 yaş grubu çocukların okula ve hayata daha hazır başlamasını sağlayan eğitim setleri ve kitaplar hazırlıyoruz.

Tudem Yayın Grubu altındaki dört ayrı kültür markamız ile farklı türleri okurlar ile buluşturuyoruz. 7 yaş altı çocuklara hitap eden Uçanbalık, 7-15 yaşa yönelik Tudem Edebiyat, hikâyeyle çizgiyi buluşturan Desen ve çağdaş dünya edebiyatının en yaratıcı ve özgün eserleri ile toplumdaki değişimleri anlamlandırmaya yardımcı olan kurmaca dışı yapıtları yayımlayan Delidolu, öyküden romana, denemelerden çizgi romana kadar geniş bir yelpazedeki kitapları okurlara sunuyor.

Yayıncılık faaliyetinin yanında etkinlikler ve sosyal sorumluluk çalışmalarımızla da edebiyatın gelişmesine yıllardır katkı sunuyoruz. 2003’ten bu yana düzenlediğimiz Tudem Edebiyat Ödülleri ile çocuk ve yetişkin edebiyatına yeni eserler ve yazarlar kazandırıyoruz. Dokuz yıldır kesintisiz yayımladığımız ve ücretsiz olarak dağıttığımız İyi Kitap dergisi ile çocuklar ve gençler için “iyi kitapları” seçmek ve okutmak isteyen öğretmen ve ebeveynlere rehberlik ediyoruz.

Gücümüzü, yetkinliğini ulusal ve uluslararası alanda kanıtlamış yazarlarımızdan, usta çizerlerimizden, okurlarımızın ve eğitimcilerimizin beğeni ve güveninden alıyoruz.

1984 yılında İzmir’de özel test bürosu olarak kurulan ve bugün İzmir merkez ofisinin yanında, İstanbul, Ankara ve İzmir’de dört kitabevi, 100’ü aşkın çalışanı, Türkiye’nin her köşesinde 200’ün üzerinde bayisi, zincir, perakende ve internet satış kanallarıyla sektör liderlerinden biri haline gelen Tudem Yayın Grubu olarak çocuk, genç, yetişkin tüm okurlara ulaşmayı hedefliyoruz.

TARİHÇE

1984

“Test Uygulama ve Değerlendirme Merkezi” Tudem, İzmir’ de test bürosu olarak kuruldu.

Tudem, çalkantılı bir kültürel iklimin hâkim olduğu o yıllarda eğitim yayıncılığı ile yola çıkarak, nitelikli eğitim ve öğretim için gerekli kaynağı oluşturmayı, bireylere daha donanımlı olmaları yolunda katkı sağlamayı misyon edindi.

1987

Dershaneler için test kitapları üretimine başladı.

1989

“Tudem Soru Kulübü” çalışmalarıyla, özgün ve kaliteli sorularıyla ÖSS-ÖYS testleri uygulamasına başladı.

1991

“Özel Tuder Dershanesi” kuruldu.

1993

ÖSS-ÖYS için hazırladığı yayınlar Türkiye genelinde satılmaya başlandı.

1995

Tudem Test Dergisi’yle eğitim yayıncılığındaki yerini aldı.

İzmir’de kitlesel katılımlı, ilk “Dönem Değerlendirme Sınavı”’nı gerçekleştirdi.

1996

“Dönem Değerlendirme ve Eğilim Belirleme Sınavları”’nın Türkiye genelinde uygulanmasına başlandı.

1999

Tudem’in yurt genelindeki bayi sayısı 100’ün üzerine çıktı.

2002

Tudem Edebiyat markasıyla çağdaş Türkçe edebiyatı, dünya çocuk ve gençlik edebiyatı alanlarında özgün ve çarpıcı yapıtlar yayımlamaya başladı.

2003

Çocuk edebiyatının Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Tudem Edebiyat Ödülleri’ni düzenledi. O tarihten bu yana her yıl düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri ile Türkçemize birçok yeni yazar kazandırıyor.

2003
İlk kez Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’na katıldı.
2004

Tudem’in yurt genelindeki bayi sayısı 500’e ulaştı.

2005
İlk kez Uluslararası Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’na katıldı.
2006

Tudem.com üzerinden online satışa başlandı.

2007

BlokTest markası kuruldu.

2009

Okurların edebiyat dünyasıyla bağlarını güçlendirme amacıyla, hiçbir kâr amacı gütmeyen ve ücretsiz dağıtılan aylık okul öncesi, çocuk ve gençlik kitapları gazetesi İyi Kitap’ı yayımlamaya başladı.

Bir yeniliğe daha imza atarak oluşturduğu Desen markasıyla çizgi roman, grafik roman, manga ve karikatür kitapları yayımlamaya başladı. Bu markayla dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından okunmuş pek çok eser ve seriyi Türkçeye kazandırdı.

2010

Masaldan öyküye, tiyatrodan şiire uzanan geniş yelpazesiyle çocuklara okumayı sevdiren, Uçanbalık, Tudem Yayın Grubuna katıldı.

2012

Türkiye’de çocuk edebiyatı denilince ilk akla gelen yayınevi haline gelen Tudem, 2012 yılında yetişkin edebiyatı alanında da eserler verme kararı aldı. Meselesi olan, nitelikli edebiyat kitaplarını yayımlama amacıyla kurulan Delidolu, Türk edebiyatından eserlerin yanı sıra çağdaş dünya yazınını yakından takip ederek ödüllü ve dünya edebiyatında kalıcılığı olacak, gelecek vadeden yazarları Türkçeye kazandırmaya başladı.

Tudem Yayın Grubu, artan taleplere, depolama ve sevkiyat konusunda gelişen iş hacmine paralel olarak, deposunu modern alt yapı ve eksiksiz donanıma sahip Ankara'daki yeni binasına taşıdı.

2014

Aylık genel kültür dergisi Dünyalı yayın hayatına başladı. Üç yılda toplam 27 sayı yayımlanan Dünyalı, "ufkunu genişlet" sloganıyla merak eden, düşünmeyi seven 8 yaş ve üzeri herkese ulaşarak ülkemizde dergi kültürünün ve okuma bilincinin arttırılmasını hedefledi.

Türkiye’de bir ilke imza atarak kitap tanıtım filmi (book trailer) yarışması Bana Bir Kitap Çek’i düzenledi.

2016

Tudem Yayın Grubu yılda 12 farklı katalog yayımlamaya başladı.

Tudem Kadıköy Kitabevi açıldı.

Tüm zamanların en çok okunan Tudem kitapları "Tudem Modern Klasikler" isimli bir koleksiyonda bir araya getirilerek özel baskılarıyla okurla buluştu.

Aylık Tudem Yayın Grubu Bülteni yayımlanmaya başladı.

2017

Çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen Tudem Edebiyat Ödülleri'nin, 15. yılında, ilk kez yetişkin edebiyatı alanında ve roman dalında verilmesine karar verildi.

İstanbul Cağaloğlu'nda hizmet veren Tudem Kitabevi, Bekiştaş'a (Ihlamurdere Caddesi No:67) taşındı. 

2018

Türkiye'de çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yayımlanan tek dergi olan İyi Kitap, Ocak ayında yayımladığı 100. sayısını özel bir etkinlikle kutladı.

Tudem Edebiyat Ödülleri 15. yılında ilk kez yetişkin edebiyatı alanında ve roman dalında verildi. Yarışmada dereceye girenler 14 Nisan 2018 Cumartesi günü TÜYAP 23. İzmir Kitap Fuarı’nın açılış akşamında düzenlenen tören ile birlikte ödüllerine kavuştu.

Tudem Kızılay Kitabevi açıldı.