TUDEM YAYIN GRUBU HAKKINDA

Tudem Yayın Grubu olarak yedi ayrı markamızla tam 40 yıldır eğitim ve kültür yayıncılığı alanında faaliyet gösteriyoruz. Hayallerimizdeki dünyaya ancak iyi eğitim ve iyi edebiyat ile ulaşabileceğimize; yayınladığımız her kitabın bu dünyayı inşa eden tuğlalardan biri olduğuna inanıyoruz. Yayıncılık sektörünün taşıdığı sorumluluğun bilinciyle, hem eğitim hem de kültür kitaplarında nitelikli içeriğin estetik bir tasarımla sunulmasını önemseyen, okurunu üretim sürecinin merkezine koyan bir anlayışla çalışıyoruz.

Sektöründe öncü konumda bulunduğumuz eğitim yayıncılığının yanı sıra, 22 yıldır sürdürdüğümüz kültür yayıncılığı ile özgün, nitelikli ve güvenilir eserleri edebiyat dünyasına kazandırmaya devam ediyoruz.

Tudem Eğitim, BlokTest ve Bilgiküpü, eğitim sisteminin dinamik yapısı içinde ilkokul ve ortaokula yönelik yeni ve çağdaş yayınları her yıl öğrenci ve eğitimcilere sunuyor. Uçanbalık Eğitim ile 2-7 yaş grubu çocukların okula ve hayata daha hazır başlamasını sağlayan eğitim setleri ve kitaplar hazırlıyoruz.

Tudem Yayın Grubu altındaki dört ayrı kültür markamız ile farklı türleri okurlar ile buluşturuyoruz. 7 yaş altı çocuklara hitap eden Uçanbalık, 7-15 yaşa yönelik Tudem Edebiyat, hikâyeyle çizgiyi buluşturan Desen ve çağdaş dünya edebiyatının en yaratıcı ve özgün eserleri ile toplumdaki değişimleri anlamlandırmaya yardımcı olan kurmaca dışı yapıtları yayımlayan Delidolu; öyküden romana, denemelerden çizgi romana kadar geniş bir yelpazedeki kitapları okurlara sunuyor.

Yayıncılık faaliyetinin yanında etkinlikler ve sosyal sorumluluk çalışmalarımızla da edebiyatın gelişmesine yıllardır katkı sunuyoruz. 2003’ten bu yana düzenlediğimiz Tudem Edebiyat Ödülleri ile çocuk ve yetişkin edebiyatına yeni eserler ve yazarlar kazandırıyoruz. 

Gücümüzü, yetkinliğini ulusal ve uluslararası alanda kanıtlamış yazarlarımızdan, usta çizerlerimizden, okurlarımızın ve eğitimcilerimizin beğeni ve güveninden alıyoruz.

1984 yılında İzmir’de özel test bürosu olarak kurulan ve bugün İzmir merkez ofisinin yanında, İstanbul, Ankara ve İzmir’de üç kitabevi, 100’ü aşkın çalışanı, Türkiye’nin her köşesinde 200’ün üzerinde bayisi, zincir, perakende ve internet satış kanallarıyla sektör liderlerinden biri hâline gelen Tudem Yayın Grubu olarak çocuk, genç, yetişkin tüm okurlara ulaşmayı hedefliyoruz.

TARİHÇE

1984

Tudem Yayın Grubu’nun temelleri, İzmir’de küçük bir özel ders merkezinde atıldı. “Test Uygulama, Değerlendirme ve Eğitim Merkezi” Tudem, nitelikli eğitim için gerekli kaynağı oluşturmayı, donanımlı öğrencilerin yetişmesine katkıda bulunmayı ve daha fazla bireye ulaşmayı misyon edindi.

1988
Tudem Soru Kulübü ile üniversite adayları için testler hazırlayan Tudem, daha çok öğrencinin gelişimine yardımcı olmak amacıyla test kitaplarını Türkiye genelindeki dershanelerin kullanımına sundu.
1990

"Öğretimde Derinlik"

Tudem, 1990 yılında bugünkü adresine taşındı ve Tudem Dershaneleri kuruldu. İlerleyen yıllarda kendi yayınlarını üretmeye başlayan Tudem, üniversite adayı gençler için yardımcı kaynaklar hazırladı. 1995’de ilköğretime yönelik Tudem Test Dergisi’ni yayımladı ve İzmir’deki ilk kitlesel katılımlı “Dönem Değerlendirme Sınavı”nı düzenledi.

1995

İlkokullara yönelik Test Dergisi'ni yayımladı.

İzmir’deki ilk kitlesel katılımlı, “Dönem Değerlendirme Sınavı”’nı düzenledi.

1996

Öğrencilerin kendilerini daha geniş bir çerçevede değerlendirebilmelerine imkân tanımak, kapasite ve yeteneklerini keşfetme konusunda onlara yol göstermek için “Dönem Değerlendirme ve Eğilim Belirleme Sınavları”nı Türkiye genelinde uygulamaya başladı. Ülke çapında faaliyet gösteren bayilerini bir araya getirerek ilk bayi toplantısını gerçekleştirdi.

2002

Tudem büyüyor, dönüşüyor!

İki binli yıllarla birlikte Tudem'de büyük değişim ve dönüşümler yaşandı. Türkiye’de eğitim yayıncılığının güvenilen markalarından biri hâline gelen Tudem, kültür yayıncılığı alanında da ürünler vermeye başladı.

Tudem Edebiyat markasıyla Türkçe çocuk edebiyatında ilk kitaplarını yayımlayan Tudem; İzmir, İstanbul ve Ankara'da kitabevleri açtı.

2003

Tudem Edebiyat Ödülleri

Tudem, hem kurumsal hem de sosyal sorumluluk bilinciyle, Türkçe çocuk edebiyatının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Tudem Edebiyat Ödülleri’ni düzenledi. 2003 yılından bu yana pek çok yazarın edebiyat dünyasına adım atmasını sağlayan Tudem Edebiyat Ödülleri; masal, öykü, roman ve tiyatro gibi farklı alanlarda Türkçeye yüze yakın yeni eser kazandırdı. Günümüzde yetişkin edebiyatı alanında da verilen Tudem Edebiyat Ödülleri 17. kez sahiplerine ulaşmayı bekliyor.

Tudem, uluslararası alanda katıldığı ilk fuar olan Frankfurt Kitap Fuarı’nda yerini aldı. İlerleyen yıllarda yurt dışında gerçekleştirilen önemli eğitim fuarlarına ve kitap fuarlarına katılarak yayıncılık sektöründeki yenilikleri daha yakından takip etmeyi sürdürdü.

2004

Adana Bölge Satış Yöneticiliğini tesis etti.

8. sınıf öğrencileri için Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na hazırlık dergisi Turuncu’yu yayımlamaya başladı.

Yurt genelindeki bayi sayısını 500’e çıkardı.

2005

İlk kez BETT Show’a katıldı.

İlk kez Uluslararası Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’na katıldı.

Miyase Sertbarut'un 2004 Tudem Edebiyat İkincilik Ödülü kazanan romanı Sisin Sakladıkları okurlarla buluştu.

2006

İlk kez Londra Kitap Fuarı’na katıldı.

www.tudem.com üzerinden online satışa başladı.

57 dile çevrilen, dünyada 43 milyon çocuğa ulaşan resimli klasik Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum'u yayımladı.

2007

İlk kez DIDACTA Eğitim Fuarı’na katıldı.

BlokTest markasıyla ilkokul ve ortaokula yönelik çağdaş yayınlar yayımlamaya başladı.

11 Kasım’da İzmir’de gün boyu etkili olan sağanak yağıştan biz de nasibimizi aldık, Alsancak Tudem Kitabevi’ni su bastı.

Tüm zamanların en çok okunan çocuk romanlarından Çizgili Pijamalı Çocuk'u yayımladı.

2008

Bloktest markasıyla ilköğretim öğrencileri için yeni ürünler vermeye devam etti. 2008’de şirket yapısını A.Ş. olarak değiştirdi.

2009

Çocuklar ve gençler için iyi edebiyat

Çocukları ve gençleri nitelikli edebiyat kitaplarıyla buluşturmak, ebeveyn ve öğretmenlerin kitap seçimlerine yardımcı olmak amacıyla İyi Kitap’ın ilk sayısını yayımladı. Günümüzde hâlâ Türkiye’de çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yayımlanan tek dergi olma özelliğini koruyan İyi Kitap, özerk bir duruşla yayın yapmaya, ülkenin dört bir yanındaki okullara, kütüphanelere, eğitim kurumlarına ve kitabevlerine ücretsiz dağıtılmaya devam ediyor.

Desen markasını oluşturarak grafik romanlar, manga ve karikatür kitapları yayımlamaya başladı.

2010

Okul öncesi dönemdeki çocuklar için kitaplar hazırlayan Uçanbalık Yayınları’nı bünyesine katarak büyümeye devam etti.

2011

Çizgili Pijamalı Çocuk kitabının yazarı

John Boyne’u Türkiyeli okurlarıyla buluşturdu.

Aytül Akal ve Mavisel Yener’in birlikte kaleme aldığı, dünya antolojilerine girmeyi başaran Kayıp Kitaplıktaki İskelet romanını yayımladı.

2012

Çağı yakalamak

Tudem’de bayrağı ikinci kuşağın devralmasıyla birlikte insan kaynaklarından üretime, iletişimden satışa kadar tüm süreçler çağa uygun bir şekilde yeniden yapılandı.

Ürünlerini Türkiye’nin her noktasına kolayca ulaştırabilmek için Ankara’daki Lojistik Merkezi’ni hayata geçirdi.

Delidolu markasını oluşturarak Türkçe edebiyat ve çağdaş dünya edebiyatından sıradışı eserleri ve yazarları yetişkin okurlarla buluşturdu.

2013

Eğitim ve kültür alanında yayın yapan tüm markalarını Tudem Yayın Grubu altında topladı. Kaynakların daha verimli yönetilmesi adına Kurumsal Kaynak Planlama programı ERP’yi kullanmaya başladı.

2014

Bursa Bölge Satış Yöneticiliğini tesis etti.

Öğretmenler için Kitap Rehberi’ni ilk kez yayımladı. Değişen okuma alışkanlıkları ve eğitim ihtiyaçlarını takip etmede öğretmenlerin en büyük yardımcısı olan Kitap Rehberlerinin beşinci versiyonu Nisan 2019’da yayımlanıyor.

Tudem’in yayımladığı Babam ve Ben’in yazarı Patrick Modiano Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Desen, Oscar ve ALMA ödüllü Avustralyalı çizer-yazar Shaun Tan’in Uzak isimli sessiz kitabını yayımladı.

Aylık genel kültür dergisi Dünyalı’yı yayımlamaya başladı. Üç yılda toplam 27 sayı yayımlanan Dünyalı, “Ufkunu genişlet” sloganıyla merak eden, düşünmeyi seven 8 yaş ve üzeri herkese ulaşarak ülkemizde dergi kültürünün ve okuma bilincinin artırılmasını hedefledi.

Bana Bir Kitap Çek ismiyle Türkiye’de ilk kez kitap tanıtım filmi (book trailer) yarışması düzenledi. Seçici Kurulu Cem Altınsaray, Doğu Yücel, İsmail Orhan Toraman, Ümit Ünal, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bülbül’den oluşan yarışmanın birincilik ödülünü “Montague Amca’nın Dehşet Hikâyeleri” adlı esere çektiği kısa filmiyle, Betül Gönüllü aldı.

2015

"Eğitim Her Şeyi Değiştirir"

Öğretmenlerin dijital içerikle interaktif çalışma yapabilmelerini sağlayan Akıllı Asistan AKAS’ı kullanıma sundu.

2016

Yılda 14 farklı katalog yayımlamaya başladı.

Aylık Tudem Yayın Grubu bültenini yayımlamaya başladı.

Tudem Kadıköy Kitabevi açıldı.

Tüm zamanların en çok okunan Tudem kitapları Tudem Modern Klasikler isimli bir koleksiyonda bir araya getirilerek özel baskılarıyla okurla buluştu.

2017

Yenilikçi fikirler

• Tudem Yayın Grubu; Tudem Eğitim, Tudem Edebiyat, Bloktest, Desen, Delidolu, Uçanbalık markalarıyla Türkiye’de eğitim ve kültür yayıncılığında nitelikli ürünler vermenin yanı sıra yeni projeler üretmeye devam etti.

• Kendi markaları altında yayımlanan Türkçe eserlerin uluslararası alanda tanıtımını yapmak ve yabancı dillerde okura ulaşmasını sağlamak amacıyla Silva Edebiyat Ajansı’nı kurdu.

• Uçanbalık Erken Öğrenme adıyla okul öncesi dönemdeki çocukların gelişimini destekleyen yayınlar hazırladı. Eğitim ve kültür markaları altında çıkan ürünleri ticari müşterileri için “tudemtedarik.com” üzerinden satışa sundu.

• Türkiye’de desteğe ihtiyaç duyan spor dallarından biri olan triatlonun gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Mavi Karga Spor Kulübü’nün sponsorluğunu üstlendi.

• Satış ağına Bursa, Diyarbakır ve Trabzon Bölge Satış Temsilciliklerini de ekleyerek ürünlerinin daha kısa sürede okura ulaşmasını sağladı.

• Eğitim ve kültür yayınlarından çıkan kitaplarını tanıtmak için yıl içinde ondan fazla katalog hazırlamaya, her ay yayınladığı bültenlerle okurlarını yeniliklerden ve gerçekleştirdiği faaliyetlerden haberdar etmeye başladı.

2018

Okumak artık çok daha kolay!

Kurumsal sorumluluk anlayışı çerçevesinde oluşturduğu Se de Oku koleksiyonuyla okuma güçlüğü çeken disleksik çocuklar için kitaplar hazırlamaya başladı.

2019

Eğitim yayınları ayağını ilkokul ve ortaokul öğrencileri için yayınlar üreten Bilgiküpü markasıyla zenginleştirdi.

2020

Geleceği yaratmak

Alanında uzman çalışanları, ülkenin her köşesinde bulunan 240 bayisi, zincir, dağıtım, perakende ve internet satış kanallarıyla Türkiye’de yayıncılık sektöründe önemli aktörlerden biri olan Tudem Yayın Grubu, yılların getirdiği deneyimi ve sektördeki sorumluluğunun bilinciyle hem eğitim hem de kültür yayıncılığı alanında ürünler vermeye devam ediyor.