Mavisel Yener

BİYOGRAFİ

1984’te Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu. Edebiyatın farklı türlerinde 150’nin üzerinde kitabı var. Hayatını çocuk ve gençlik edebiyatına adayarak, bu alana nitelikli eserler kazandırmayı hedefledi. Öykü, masal ve şiirleri ilköğretim ders kitaplarında yer aldı. Eserleri, T.C. Kültür Bakanlığı TEDA projesi kapsamında başka dillere de çevrildi, yapıtları dünya çocuklarıyla buluştu. Aldığı ödüllerden bazıları: Tömer Anadili Masal Yarışması Ödülü (1999), Tömer Anadili 2000’e Öyküler Yarışması Ödülü (2000), Bu Yayınevi Çocuk Mizah Öyküleri Ödülü (2001), Samim Kocagöz Öykü Birincilik Ödülü (2002), Ömer Seyfettin Öykü Birincilik Ödülü (2002), Bu Yayınevi Çocuk Romanı Birincilik Ödülü (2002), Tudem Yayınları Çocuk Romanı Birincilik Ödülü (2003), Çocuk Edebiyatçıları Birliği Yılın Çocuk Şiiri Kitabı Ödülü (2004), İşçi Öyküleri Ödülü (2005), 2013’te Kosova’da Yılın Çocuk Yazarı Ödülü, 2017 KYOV Çocuk Edebiyatı Ödülü. Yazar ayrıca Hans Christian Andersen Ödülü’ne Türkiye’nin 2018 yılı adayı olarak gösterilmiştir.

Mavi Zamanlar "Tudem Modern Klasikler" arasında!

Son 10 yılın çocuk edebiyatına damgasını vuran Mavi Zamanlar, Geray Gençer imzalı yepyeni kapak görseli, özel ciltli baskısı ve yeniden gözden geçirilen metniyle Tudem Modern Klasikler dizisindeki yerini aldı.

Mimi Malezya'da!Mavisel Yener Malezya'da Türk Çocuk Edebiyatı'nın elçiliğini yaptı!

7-11 Aralık 2016 tarihleri arasında Malezya’nın Pangkor Adası’nın ev sahipliği yaptığı edebiyat ve müzik festivaline yazarımız Mavisel Yener davet edildi. Eserleri pek çok dile çevrilen yazarımız Malezya’da okurlarla buluşup edebiyat okyanusunda sesimizin duyulmasını sağladı.

Mavisel Yener 2018 Hans Christian Andersen Ödülleri'ne aday!

Yazarımız Mavisel Yener'e Türkiye'yi temsil edeceği 2018 Hans Christian Andersen Ödülleri'ni ve Mavi Zamanlar'ı sorduk...

Şiirin büyülü evrenine keyifli bir yolculuk...

Her şiirin bir macerası ve çözülmeyi bekleyen bir bilmecesi olduğunu vurgulayan Mavisel Yener, şiiri sanatsal bir ifade biçimi olarak kullanma konusunda farkındalık kazandırmak amacıyla hazırladığı Mavisel Yener ile Şiir Atölyesi kitabında, eğlendiren ve aydınlatan bir şiir deneyimi vadediyor.

Mavisel Yener'le"Şiir Atölyesi"

Çağdaş Türk şiirinin inceliklerini ve güzelliklerini ortaokul öğrencileriyle paylaşmak amacıyla hazırlanan Mavisel Yener ile Şiir Atölyesi’yle ilişkilendirilmiş, okurları şiirsel yolculuğa çıkaran eğlenceli bir atölye.

PDF İNDİR

Mavisel Yener'le"Şiirli Düşler Atölyesi"

Yaratıcı yazma becerilerini tetikleyen Şiir Saldım Gökyüzüne adlı kitaptan esinlenerek oluşturulmuş renkli bir şiir yazma atölyesi.

PDF İNDİR

Mavisel Yener'le"Mavi Zamanlar'ın İzinde"

2003 Tudem Edebiyat Ödülleri Roman Yarışması’nda birinciliğe değer görülen Mavi Zamanlar yapıtının, yazarın zihninde kurgulanma ve kaleme alınma sürecini gözler önüne seren, deneyim paylaşımına dayalı bir çevrimiçi tartışma etkinliği.

PDF İNDİR

Mavisel Yener'le"Öykü Atölyesi"

Genç okurları öykü yazmaya heveslendirmek ve onlara kılavuzluk etmek üzere kaleme alınan Mavisel Yener ile Öykü Atölyesi kitabından hareketle geleceğin yazarlarını, kendi öykülerini yaratma serüvenine dâhil eden eğlenceli bir atölye.

PDF İNDİR

Mavisel Yener'le"Masal Atölyesi"

Her şeyin düşlemekle başlayacağını dile getiren Mavisel Yener’in rehberliğinde; çocukları hayal kurmaya, tartışmaya ve yazmaya heveslendiren, eğlenceli bir oyunla renklendirilmiş, etkileşimli bir çevrimiçi atölye çalışması.

PDF İNDİR